НОВИНИ
Вітаємо з Міжнародним днем студента і Днем студента в Україні!
Сьогодні, 17 листопада, ми відзначаємо Міжнародний день студента і День студента в Україні! Це свято усіх, хто нині вчиться у виші нашої країни та в багатьох інших країнах світу!
Це свято й тих, хто колись був студентом, хто вже пройшов надскладний шлях від абітурієнта до випускника, ставши у цьому житті успішним фахівцем!
А історія свята надзвичайно трагічна… 17 листопада 1939 року студенти Праги вийшли на мирний мітинг проти окупації Чехії, та німецькі нацисти жорстоко розправилися з молодими людьми: 1200 активістів були відправлені до концтабору Заксенхаузен, 9 лідерів Чеської спілки студентів були розстріляні…
А через 2 роки, у буремні дні 1941-го, в Лондоні Міжнародна рада студентів у пам‘ять про празькі події запропонувала відзначати Міжнародний день студента щороку 17 листопада. Згодом ця дата стала не просто днем пам‘яті, а й святом для студентства багатьох країн. У нашій країні День студента заснували указом президента України Леоніда Кучми в 1999 році.
Тож зі святом Вас, дорогі наші студенти!
ШКОЛА КЛІНІЦИСТА
7 листопада на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося чергове засідання «Школи клініциста». Тема цього разу була присвячена настановам Європейського товариства кардіологів, прийнятих у 2024 році.
Доповідь підготувала асистент кафедри, доктор філософії Марія Крихтіна. Разом із співробітниками кафедри, лікарями терапевтичного відділення МКЛ №6 та лікарями-інтернами обговорювалися важливі зміни у стандартах «Артеріальний тиск та гіпертензія» і «Менеджмент пацієнтів з фібриляцією передсердь». Доповідач акцентувала увагу слухачів на новій класифікації артеріального тиску, деяких змінах у підходах до діагностики й лікуванні пацієнтів із підвищеним артеріальним тиском та гіпертензією. Крім того, жвава дискусія виникла при обговоренні нових рекомендацій щодо стратифікації ризику розвитку інсульту та тромбоемболії у пацієнтів із фібриляцією передсердь, а також тактики ведення хворих з фібриляцією передсердь, що виникла вперше.
Висока зацікавленість практикуючих лікарів новою інформацією щодо ведення хворих із кардіологічною патологією вкотре демонструє актуальність та важливість проведення подібних заходів.
Чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри було присвячене проблемі, особливо актуальний в теперішній осінно-зимовий епідемічний сезон – питання антибіотикотерапії при інфекціях дихальних шляхів.
Разом з гуртківцями розібралися, насамперед, при яких запальних процесах респіраторного тракту потрібно призначати антибіотик, а при яких можна обійтися без нього; які критерії первинного вибору антибіотику, та як можна оцінити ефективність лікування. Також торкнулися дуже важливої, але й складної теми інфекційних загострень хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), які бувають непростими в діагностичному та лікувальному плані.
Доповідачами на засіданні виступили активні студенти 1 десятку 4 курсу – Анастасія Мотуз та Сергій Шардін, які підготували академічні та водночас цікаві презентації. Всім дякуємо за увагу, чекаємо на наступних засіданнях!
Радіодиктант національної єдності
25 жовтня об 11:00 за київським часом відбувся Радіодиктант національної єдності, мета якого, за словами організаторів, об’єднати людей навколо України в усьому світі.
Авторкою тексту Радіодиктанту національної єдності 2024 «Магія голосу» стала письменниця Оксана Забужко. Читав його поет, а нині військовий Павло Вишебаба.
До написання Радіодиктанту цього року долучилися співробітники кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ разом з інтернами 1 року навчання. Згодом будуть оголошені переможці, які зробили найменшу кількість помилок.
Науково-практична конференція
«Терапевтичні орієнтири:
вчора, сьогодні, завтра»
1 вересня 2024 року кафедрі внутрішньої медицини 1 Дніпровського державного медичного університету виповнилося 70 років. Тож з цієї нагоди 8 й 9 жовтня була проведена науково-практична конференція «Терапевтичні орієнтири: вчора, сьогодні, завтра».
Відкрила конференцію ректор університету, академік НАМН України, професор Перцева Тетяна Олексіївна, яка протягом 25 років (з 1991 по 2016 р.) очолювала кафедру, а зараз працює на ній на посаді професора. У доповіді, присвяченій історичним аспектам, Тетяна Олексіївна розповіла про завідувачів та співробітників кафедри, що у різні роки розбудовували й удосконалювали навчальний процес, займалися науковою та лікувальною роботою, виховували молодь, розширювали свої знання.
Протягом 2 днів 44 фахівця представили 53 доповіді, присвячені різним актуальним питанням внутрішньої медицини. Серед них - і маститі науковці європейського рівня з величезним досвідом лекторської діяльності, і лектори-початківці, і навіть лікарі-інтерни. До нас також долучилися лектори з Києва, Вінниці, Івано-Франківська, Харкова, Тернополя, Кривого Рогу, а також наші колишні колеги, що зараз працюють за кордоном, - у Німеччині та Великій Британії. Колосальна робота потужної команди!
А ще 26 науковців і практиків представили 14 постерних доповідей.
Щиро дякуємо всім, хто взяв участь у роботі конференції!
Віримо в нашу Перемогу та у світле майбутнє української медицини!
Слава Україні!
ЗАСІДАННЯ СТУДЕНТСЬКОГО НАУКОВОГО ГУРТКА
Новий сезон засідань студентського наукового гуртка нашої кафедрицього навчального року розпочався з жовтня темою «Інтерстиціальний легеневий фіброз». Ця тема набуває все більше актуальності, адже зростає кількість випадків даного захворювання, триває пошук нових підходів до лікування.
Жовтневе засідання гуртка було проведено сумісно з засіданням наукового гуртка лікарів-інтернів (керівник – ас.каф. Юлія Губа).
Першим питанням на порядку денному було обрання нового старости студентського гуртка, оскільки студентка Алина Лигун, яка займала цю посаду в попередні роки, не може більше виконувати свої обов’язки за сімейними обставинами. В якості нового старости була запропонована студентка 5 курсу факультету медицини і фармації Анастасія Голикова. Ми знаємо Анастасію як відповідальну, креативну та серйозну студентку, тож усі присутні одностайно проголосували «за».
Після організаційних питань перейшли до наукового порядку денного. Студентами 3, 4 та 5 курсів було підготовлена низка доповідей стосовноідіопатичного легеневого фіброзу (ІЛФ). Розпочала засідання з онлайн-доповіді щодо етіології та патогенезу цього захворювання Олена Бондаренко (5 курс).
Наталія Савченко (3 курс) доповіла про діагностичні критерії та класифікацію ІЛФ. Іван Борзов (4 курс) розкрив можливості лікування ІЛФ. Цікавими також видалися доповіді студентів 4 курсу Манукол Дар’ї, Півень Яни, які навели приклади клінічних випадків ІЛФ, а також студентів 4 курсу Дмитра Алексеєва та Анастасії Симонової, які продемонстрували присутнім паттерни КТ-змін при різних інтерстиціальних захворюваннях легень.
34-й Конгрес Європейського респіраторного товариства
Неймовірний Відень – місто музики й балів, місто, яке живе у ритмі вальсу й чарує неповторним ароматом кави; місто, в якому поєднуються подих віків і високотехнологічні інновації. Тож недарма саме Відень був обраний місцем проведення наукової події світового масштабу в галузі респіраторної медицини – 34-го Конгресу Європейського респіраторного товариства. Він відбувся 7-11 вересня 2024 року у конференц-центрі Messe Wien, який гостинно відчинив свої двері для близько 20 тисяч пульмонологів з усього світу.
Головна тема цьогорічного Конгресу – «Люди та машини: ідеальний баланс», тож багато доповідей були присвячені ролі штучного інтелекту та цифрових технологій в респіраторній медицині. Так, зокрема, лекція на офіційній церемонії відкриття була прочитана доктором Берталаном Меско, директором Медичного футуристичного інституту (м. Будапешт), який із захопленням розповів про технології майбутнього, що можуть повністю змінити наші уявлення про медичну допомогу.
Традиційно на Конгресі були представлені результати найновіших досліджень у різних сферах пульмонології. Це були і нові підходи до лікування бронхообструктивних захворювань, зокрема, суперсучасна біологічна терапія ХОЗЛ, що здатна на рецепторному рівні впливати на активність запалення при даній патології. Багато сесій були присвячені діагностиці й лікуванню інтерстиціальних захворювань легень, поширеність яких з кожним роком зростає, і відповідно, вони потребуватимуть більшої уваги з боку науковців та клініцистів. Це й ідіопатичний легеневий фіброз, і прогресуючий фіброз легень, а також вторинні ураження легеневого інтерстицію, наприклад, при хворобах сполучної тканини. Цікавими також були засідання з діагностики й лікування грибкових захворювань легень, нових підходів до антибактеріальної та противірусної терапії, терапії мікобактеріальних інфекцій тощо.
Делегація Дніпровського державного медичного університету на чолі з ректором, академіком НАМН України, професором Тетяною Олексіївною Перцевою теж взяла активну участь у цьому масштабному науковому заході. Від кафедри внутрішньої медицини 1 (завідувач кафедри – д.мед.н., професор Людмила Конопкіна) на конгрес були прийняті одинадцять постерних доповідей, присвячених проблемам постковідних змін у легенях, тромботичним ускладненням пневмонії, патогенезу ХОЗЛ, а також питанням інвалідності при ХОЗЛ та бронхіальній астмі в Україні. Доповідачами були доцент Наталія Саніна, доцент Ксенія Бєлослудцева, асистент кафедри, доктор філософії Ольга Щудро та аспірант кафедри Наталія Габшидзе, які гідно представили результати досліджень, отриманих під керівництвом Т. Перцевої та Л. Конопкіної та у співавторстві з доцентами кафедри Оленою Мироненко, Ларисою Ботвініковою, асистентами Юлією Губою, Марією Крихтіною, Тамарою Турлюн, Дар’єю Коваль та Кариною Рибалкою.
П’ять днів роботи конгресу пролетіли, як один день. Ми повернулися додому натхненні новими ідеями, враженнями, знаннями. Тож продовжуємо розбудову дніпровської пульмонологічної школи, яка вчергове довела високий рівень своїх надбань, визнаний світовими фахівцями.
Вітаємо з успішним захистом дисертації на здобуття ступеня доктора філософії !!!
У ДДМУ відбувся розгляд дисертації здобувачки ступеня доктора філософії, аспірантки кафедри внутрішньої медицини 1 Дніпровського державного медичного університету
Рибалки Карини Володимирівни
на тему: «Ураження легень та прогнозування тяжкості перебігу коронавірусної хвороби (COVID-19)» галузь знань – 22 «Охорона здоров’я», спеціальність 222 «Медицина».
Наукова керівник – професор Конопкіна Людмила Іванівна.
У дисертаційному дослідженні запропоновані для використання в закладах надання медичної допомоги прогностичних критеріїв тяжкості перебігу гострого періоду COVID-19. Доведена висока інформативність УЗД легень як тесту першої лінії, та на етапах динамічного спостереження у хворих з COVID-19. Сформульовані покази до продовження чи припинення застосування імуносупресивної (кортикостероїдної) терапії у хворих з ураженням легень на тлі COVID-19.
На підставі відкритого голосування спеціалізована вчена рада ДФ 08.601.117 під головуванням професора Куряти Олександра Вікторовича прийняла рішення про присудження ступеня доктора філософії (PhD) за спеціальністю 222 «Медицина», галузь знань 22 «Охорона здоров’я» Рибалці Карині Володимирівні.
Вітаємо дисертантку та наукового керівника з успішним захистом!
28 червня 2024 року
на кафедрі внутрішньої медицини 1
відбувся черговий випуск лікарів-інтернів за спеціальністю "внутрішні хвороби".
Цьогоріч інернатуру закінчили 54 особи. Урочистий захід відбувся на базі КНП "МКЛ № 6" ДМР. Кожний "учорашній інтерн" окрім сертифікату лікаря-спеціаліста отримав листівку на згадку про навчання на кафедрі:
Дорогий колего!
Сьогодні у тебе особливий день – він водночас і радісний, і трішки сумний…
Пам’ятаєш, колись ти обрав благородну професію? Найкращу з усіх! І ти
довго йшов до своєї мети – через роки становлення й розвитку, роки накопичення
знань та аналітичної довершеності.
На жаль, на твою долю припало багато випробувань, які мало хто міг собі
уявити, – епоха пандемії, повномасштабне військове вторгнення… Біль, розпач,
тривога… Стрес і неспокій… Але попри все ти вистояв! Ти усе здолав! Ти зміг!
І ось уже позаду не лише студентські будні – тепер уже й два роки
інтернатури позаду.
Отож сьогодні ти вже ЛІКАР!
І ми горді тобою! Ти отримав міцні знання, ти стоїш на порозі нових
можливостей – саме тобі розбудовувати вітчизняну медицину, якою будуть
пишатися наступні покоління, ті, що прийдуть після тебе.
У добру путь!
І пам’ятай: ми завжди поряд!
Вітаємо з успішним захистом дисертації на здобуття ступеня доктора філософії !!!
У ДДМУ відбувся розгляд дисертації здобувача ступеня доктора філософії, аспірантки кафедри внутрішньої медицини 1 Дніпровського державного медичного університету
Щудро Ольги Олександрівни.
Тема дисертаційної роботи: «Задишка в підгострому періоді COVID-19: алгоритм діагностики та респіраторний менеджмент» галузь знань – 22 «Охорона здоров’я», спеціальність 222 «Медицина».
Науковий керівник – професор Конопкіна Людмила Іванівна.
У дисертаційному дослідженні вперше визначені типи вентиляційних порушень у хворих із задишкою в підгострому періоді COVID-19 за відсутності коморбідної патології дихальної системи та залежно від тяжкості перенесеного гострого періоду коронавірусної хвороби. Визначений механізм порушення дифузійної здатності легень у хворих із задишкою в підгострому періоді COVID-19 залежно від тяжкості перенесеного гострого періоду хвороби. Розроблений алгоритм ведення хворих із задишкою в підгострому періоді COVID-19, що розвинулася внаслідок ураження дихальної та/або серцево-судинної систем, з урахуванням тяжкості перебігу гострого періоду хвороби та запропонований респіраторний менеджмент хворих. На підставі відкритого голосування спеціалізована вчена рада ДФ 08.601.110 під головуванням професора Литвин Катерина Юріївна прийняла рішення про присудження ступеня доктора філософії (PhD) Щудро Ользі Олександрівні за спеціальністю 222 «Медицина», галузь знань 22 «Охорона здоров’я». Вітаємо дисертантку та наукового керівника з успішним захистом!
31 травня - останній день тяжкої воєнної весни 2024 року, коли усім нам так хочеться вступити у переможне літо, - сьогодні в ДДМУ у інтернів-терапевтів 1-го року навчання був останній день очного циклу, коли вони займалися з викладачами кафедри внутрішньої медицини 1. Починаючи із завтрашнього дня інтерни повернуться на свої заочні бази, а побачимося ми знову вже у лютому 2025-го.
Отож, сьогодні нам, викладачам кафедри, захотілося відмітити цей день якось по-особливому. І… ми запропонували своїм молодшим колегам відвідати Ботанічний сад Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара. Але спочатку…
Спочатку ми нагородили своїх лікарів-інтернів! Справа в тому, що протягом останнього тижня вони «змагалися» між собою - хто зробить найкращу доповідь з розбором клінічного випадку із своєї практичної роботи. Деякі доповіді настільки були професійними, що навіть нас, викладачів кафедри з уже немалим досвідом професійної діяльності, відверто вразили! Тож переможці отримали пам‘ятні подаруночки й смаколики)) А вже потім на нас чекав САД…
Це магія рослинного світу! Світу, який живе поряд!
Щира подяка директору Ботанічного саду Кабару Анатолію Миколайовичу за 2-годинну екскурсію оранжереєю і садом, за цікаві розповіді про рослини, що нас дивують, заворожують, лікують!
Сьогодні в Україні відзначається День вишиванки – чудовий привід вдягнутися у вишиті сорочки! Свято з'явилося доволі нещодавно – у 2006 році, але вже ось 18 років поспіль у цей день українці вдягаються у це вбрання. Державним святом воно досі не стало, однак щороку все більше і більше людей долучаються до святкування.
Взагалі-то День вишиванки відзначають не тільки в Україні, а й за її межами (уявіть, більше ніж в 100 країнах світу). Цей день припадає на третій четвер травня. Цьогоріч це 16 травня.
Співробітники кафедри внутрішньої медицини не змогли пройти повз нової "традиції" та не втратили нагоду зайвий раз вдягнути україньку народну "реліквію" - вишиванку.
Універсіада з внутрішньої медицини 2024
30 квітня 2024 року вперше в історії Дніпровського державного медичного університету була проведена Універсіада з внутрішньої медицини.
Організатором цього заходу виступила кафедра внутрішньої медицини 1 (зав.каф. проф. Л.І. Конопкіна), ініціативу якої підтримали споріднені кафедри – внутрішньої медицини 2 (зав.каф. проф. О.В. Курята) та внутрішньої медицини 3 (зав.каф. проф. О.О. Ханюков).
Універсіада стала своєрідним другим туром предметних олімпіад з внутрішньої медицини, які були проведені попередньо на кожній з кафедр окремо. Тому в ній взяли участь найкращі з найкращих знавців терапевтичних дисциплін серед студентів 4, 5 та 6 років навчання, всього 39 учасників.
Учасникам змагання запропонували два конкурси. Перший був творчим і мав на меті виявити, наскільки розвиненим є клінічне мислення у студентів, наскільки вони здатні на основі запропонованої клінічної ситуації вибудувати діагностичну і лікувальну стратегії ведення хворого. Переможці на цьому етапі визначалися окремо серед студентів кожного року навчання. Так, серед 4-курсників перемогли Стеценко Олександр (1 місце), Фельштинська Софія (2 місце) і Толікова Анастасія (3 місце). Кращими з представників 5 курсу були Мирошніченко Михайло (1 місце), Лигун Аліна (2 місце) і Твердохліб Богдан (3 місце). Серед студентів 6 року навчання перемогу святкували Лагода Дарина (1 місце), Іванов Артем (2 місце) і Гук Олеся (3 місце).
Другий конкурс являв собою квіз на медичну тематику, в якому учасники мали продемонструвати свою ерудицію і здатність до швидкого аналізу матеріалу. Трійкою переможців стали: Шевцова Ольга (4 курс), Іванов Артем (6 курс) і Толікова Анастасія (4 курс).
Переможці Універсіади отримали призи – книги з внутрішньої медицини та великодні смаколики. Але й інші учасники не залишилися без подарунків, кожен з конкурсантів отримав по навчальному посібнику.
18 квітня 2024 р. у столиці нашої країни м.Києві відбулася ХІ Науково-практична конференція «Актуальні проблеми лікування хворих на хронічне обструктивне захворювання легень». Основні питання, які підіймалися на заході, були присвячені хронічному обструктивному захворюванню легень (ХОЗЛ), бронхіальній астмі, пневмонії, прогресуючому легеневому фіброзу, негоспітальним інфекціям нижніх дихальних шляхів, респіраторній патології у дітей. Головою оргкомітету та модератором конференції був директор ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського НАМН України», академік НАМН України, професор Ю.І.Фещенко. Від нашого регіону з доповідями виступили ректор Дніпровського державного медичного університету (ДДМУ), академік НАМН України, професор Т.О.Перцева та завідувач кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ, професор Л.І.Конопкіна. Серед виступаючих були також фахівці з Києва, Івано-Франківська, Вінниці, Львова, Харкова. Зустріч у колі однодумців, обговорення ключових питань пульмонології, вибудовування нових стратегій і планів - усе це сприяє професійному розвитку й самовдосконаленню та надихає на подальшу плідну співпрацю! Щира подяка ЗСУ за можливість бачитися, працювати й жити! Слава Україні!
11 квітня 2024 року на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбувся І тур олімпіади з дисципліни «внутрішня медицина». У конкурсі взяли участь 33 здобувачі освіти 4-го року навчання.
Учасників олімпіади привітала завідувач кафедри, професор, д. мед. н. Людмила Іванівна Конопкіна. Розповіла студентам, що цього року олімпіада є першим туром, ІІ тур проходитиме у форматі універсіади. Учасники, які будуть найкращими в першому турі, проходять в другий. Професор подякувала студентам за натхненне ставлення до навчання й побажала успіху.
Доцент Олена Валеріївна Мироненко детально розповіла про особливості клінічних завдань. Цього року завдання було творчим, але на знання нюансів діагностики: конкурсанти отримали він’єтки з клінічними випадками, мали встановити діагноз, написати план обстеження та очікувані результати того чи іншого методу обстеження.. Друге завдання містило розгорнутий клінічний діагноз, за яким необхідно було скласти план ведення хворого з урахуванням принципів доказової медицини та персоніфікованого підходу.
Журі в складі доцентів Л.А. Ботвінікової й О.В. Мироненко, асистента Ю.В. Губи перевірили конкурсні роботи та оцінили за 20-бальною системою. До ІІ туру планувалося відібрати половину учасників, які отримали найвищі бали. Однак, у 21 роботі результати відрізнялися настільки незначущо, що було прийнято рішення всіх авторів цих робіт запросити до участі у ІІ турі. Серед найкращих робіт слід відзначити роботи Сороки А.М., Фільштинської С.А., Лінчук В.В., Голікової А.А., Стаценко О.О.
Співробітники кафедри дякують всім учасникам, які взяли участь в олімпіаді та перевірили свої знання і вміння з внутрішньої медицини.
Науки є різні - точні, природничі, юридичні… Та серед них є й особливі - ті, що не просто науки. Це поєднання науки й мистецтва, невід’ємне поєднання науки й практики, поєднання міркувань з досвідом, минулого із сьогоденням та нестримним бажанням зазирнути в майбутнє усього людства в цілому та кожного індивідуума окремо. Її Величність Медицина! А вже в царині Медицини - різні напрями: терапія, пульмонологія, кардіологія, … Аби перелічити всі - сторінки ФБ не вистачить. Величезне розмаїття думок, поглядів, надбань! Ось так 4 роки тому й з’явилася ідея об’єднати науковців і лікарів-практиків разом в рамках проведення однієї науково-практичної конференції - однієї для всіх, хто так чи інакше дотичний до питань респіраторної медицини, аби випрацювати спільні погляди, повчитися один у одного, подивитися на патологію дихальної системи з різних ракурсів. І цього року 14 й 15 березня ми зібралися вже вчетверте. Натхненником Всеукраїнської науково-практичної конференції «Респіраторні читання 2024», її безпосереднім організатором і головою оргкомітету, як завжди, вже традиційно, була ректор Дніпровського державного медичного університету, академік НАМН України, професор Т.О.Перцева. Це саме вона свого часу створила цілу школу науковців-пульмонологів Придніпров‘я, це саме за її ініціативи та безпосередньої підтримки практикуючі лікарі регіону мають і сьогодні надсучасне обладнання та можливості постійно оновлювати свої знання в царині пульмонології. Цьогоріч в рамках конференції була піднята й розглянута величезна кількість питань з респіраторної медицини: бронхообструктивні захворювання; інфекційні та алергійні захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів; питання респіраторної медицини в практиці сімейного лікаря; туберкульоз легень, трахеї і бронхів; онкопульмонологія; професійні хвороби дихальної системи; проблеми коморбідного хворого; питання респіраторної медицини в педіатричній практиці; ультразвукові та ендоскопічні методи діагностики в пульмонології. Лекторами конференції стали провідні фахівці України: пульмонологи, алергологи, фтизіатри, профпатологи, терапевти, кардіологи, фахівець з медико-соціальної експертизи, мікробіолог, отоларинголог, клінічні імунологи, педіатри різного фаху, інфекціоніст, гігієніст, онко-торакальний хірург, ендоскопісти, гематолог, клінічний фармаколог, сімейні лікарі!!! Та й географія конференції була потужною: Дніпро, Київ, Кривий Ріг, Харків, Одеса, Тернопіль, Вінниця. «Родзинкою» цьогорічної конференції стала секція молодих вчених, в рамках якої молоді науковці ДДМУ продемонстрували свої надбання, отримані під час виконання дисертаційних робіт. А ще… у нас був освітній проєкт! Про видатних медиків Катеринославщини ХІХ-початку ХХ століть. Ми дізналися про І.В.Лешко-Попеля, а також зустрілися з авторами унікальної книги «З любов‘ю і самозреченням. Нариси про лікарів Придніпров‘я ХІХ-початку ХХ століть» - письменником-краєзнавцем, заслуженим журналістом України М.П.Чабаном та подружжям лікарів-науковців - доцентом З.І.Шевцовою й професором В.В.Гапоновим. Сподіваємося, що отримані під час конференції знання стануть у нагоді багатьом нашим колегам! Дякуємо всім, хто взяв участь у проведенні конференції! До зустрічі на «Респіраторних читаннях 2025»! Слава Україні й нашим славним ЗСУ!
Респіраторні вірусні інфекції залишаються актуальною проблемою суспільної охорони здоров’я; особливої уваги заслуговують пневмонії, які ускладнюють перебіг цих захворювань і є потенційно життєзагрожуючими станами.
Впродовж останнього десятиріччя поширеність вірусних пневмоній значно зросла. Це свідчить не лише про підвищення якості діагностики, а й збільшення кількості пацієнтів з ослабленим імунітетом, еволюцію та адаптацію збудників. З початку 2000-х років спостерігалися 3 надзвичайні події щодо інфекційних хвороб, які мають міжнародне значення, – спалах SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), що тривав протягом 2002-2003 рр., та 2 пандемії – грипу А/H1N1/09/Каліфорнія і сумнозвісний COVID‑19. Крім того, із 2012 р. реєструються випадки захворювання на MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Усі ці хвороби об’єднують висока летальність (до 35%), вірусне походження та неспецифічність первинних проявів, що ускладнює своєчасну діагностику і лікування, тяжкі ускладнення – насамперед гострий респіраторний дистрес-синдром, який може виникнути вже в перші дні захворювання. Отже, тематика діагностики та лікування вірусних пневмоній лишається надзвичайно актуальною.
Саме тому їй було присвячене сумісне міждисциплінарне засідання студентських наукових гуртків кафедри внутрішньої медицини 1 (зав.каф. – професор, д.мед.н. Конопкіна Л.І.), і кафедри інфекційних хвороб (зав.каф. – професор, д.мед.н. Литвин К.Ю.), яке відбулося в онлайн режимі 27 лютого.
Розпочала засідання студентка 6 курсу Таїсія Жбанчик з оглядом вірусних інфекційних захворювань, які можуть ускладнюватися пневмонією. Це велике розмаїття нозологій, серед яких є грип, парагрип, кір, вітряна віспа, тощо, а також коронавірусна, герпесвірусна, цитомегаловірусна та інші інфекції.
Наступна доповідь, підготовлена студентками 4 курсу Мариною Бондаренко та Катериною Редькою, розкривала важливу практичну тему – як розрізнити вірусну та бактеріальну пневмонію, адже від цього залежатиме призначення етіотропної та інших видів терапії. Розглянули значущі біомаркери, лабораторні, рентгенологічні та морфологічні відмінності між цими видами пневмонії.
Дуже актуальною видалася презентація колективу авторів (студентка 5 курсу Влада Сульська, студентки 4 курсу Катерина Хохлова і Ангеліна Савчук), присвячена синдрому «Флурона» - ко-інфекції вірусів грипу і SARS-СoV-2. Цей небезпечний мікс може призводити до швидко прогресуючої пневмонії, тяжких ускладнень, таких, як гострий респіраторний дистрес-синдром дорослих тощо. Існують також складності патогенетичної терапії таких пацієнтів, оскільки дані вірусні інфекції протікають з суттєвими відмінностями.
На завершення вислухали доповідь студентки 4 курсу Аміни Каплун, присвячену вірусним пневмоніям у пацієнтів з імуносупресією. Лікування цієї категорії хворих зазвичай складне і потребує особливої уваги.
Взагалі, засідання вийшло дуже цікавим. Насамперед завдяки роботі «міждисциплінарної команди» інтерністів та інфекціоністів, що дало можливість розглянути вірусні пневмонії під різними кутами зору, обмінятися досвідом і поглядами на ці захворювання.
Запрошуємо на наші наступні зустрічі!
4 січня 2024 року на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка (СНГ) ерготерапевтів 4-го року навчання. Засідання проходило в онлайн-форматі, до нього приєдналися 20 студентів-ерготерапевтів.
Тематика засідання СНГ була присвячена питанням реабілітації хворих із захворюваннями органів дихання. Під керівництвом асистентів кафедри Б.О.Басіної, Н.К.Кравченко, Г.А.Гарагулі студенти-ерготерапевти підготували 5 презентацій. Модератором засідання була доцент О.Г.Черкасова.
Єлизавета Лисакова, Софія Правдіна, Маргарита Гавриленко нагадали про клінічні прояви хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) і бронхоектатичної хвороби. Доповідь Анастасії Ковальчук «Реабілітація при ХОЗЛ» викликала цікаву дискусію, щодо зв’язку психологічної і фізичної реабілітації, ролі мультидисциплінарної команди в процесі її організації і проведення. Павло Борисенко розповів про особливості реабілітації хворих з бронхоектатичною хворобою. У нашому сьогоденні актуально прозвучала доповідь студентки Олександри Родіонової про забій легень, надання допомоги й реабілітацію таких пацієнтів. Це важливо знати для надання допомоги і військовим, і цивільним, на жаль. Доповідь Іллі Сологуба стосувалася найбільш важливих змін на ЕКГ, що можуть зустрітися в практиці ерготерапевта.
Дякуємо всім, хто підготував цікаві презентації та взяв участь в обговоренні! Запрошуємо взяти участь у наступних засіданнях СНГ!
доц. кафедри, к.мед.н. Ольга Черкасова