АРХІВ НОВИН

 На кафедрі внутрішньої медицини 1 (завідувач кафедри – професор, д.мед.н. Людмила Іванівна Конопкіна) вже стало доброю традицією проводити передноворічне засідання студентського наукового гуртка у форматі медичної вікторини-квізу. Цього року до засідання гуртка долучилася також кафедра внутрішньої медицини 2 під керівництвом професора, д.мед.н. Олександра Вікторовича Куряти.

Зустріч проходила в надзвичайно теплій, дружній атмосфері, відбувалося засідання у гостинній актовій залі ДУ «УкрДержНДІ МСПІ МОЗ України», керівництву якого ми завжди вдячні за створення чудових умов для роботи.

Зі словами привітання до учасників звернулися завідувачі обох кафедр, які побажали учасникам нових перемог і звершень. У вікторині взяли участь 7 команд, більше 40 гравців, які є студентами 2-6 курсів нашого медичного університету. Вікторина складалася з двох турів. Перший був підготовлений керівником студентського наукового гуртка (СНГ) кафедри внутрішньої медицини 1, доцентом Саніною Наталією Анатоліївною. Лунали питання, пов’язані з терапевтичною патологією; деякі з них вимагали поглиблених знань, деякі – не лише знань, але й логічного мислення.

Другий тур підготувала керівник СНГ кафедри внутрішньої медицини 2, доцент Караванська Ілона Лоранівна. Свій блок питань вона присвятила зображенням патологічних станів у живопису, адже часто живописці показували на своїх полотнах ту чи іншу патологію. Задачею гравців було відповісти, яке саме захворювання відтворив майстер, або описати патологічні симптоми у персонажів відомих картин.

Усі були гідні перемоги, але найсильнішою у першому турі виявилася команда «Сніжок-2» (студенти 6 курсу), а у другому – «Байрактарчики» (студенти 5 курсу). Втім, незалежно від зайнятого місця, кожен учасник отримав новорічний подарунок – солодощі та науково-методичну літературу видану співробітниками обох кафедр. Вітаємо переможців, бажаємо їм подальших досягнень!

З прийдешнім Новим роком! Нехай 2024 рік буде переможним, мирним, спокійним і щасливим!

 

Керівник СНГ кафедри

внутрішньої медицини 1,

доцент                                                                        Наталія  САНІНА

14 грудня 2023 року на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося засідання «Школи клініциста», в якому взяли участь співробітники кафедри, лікарі терапевтичного відділення та лікарі-інтерни КНП «МКЛ № 6» ДМР, а також студенти-медики 4 року навчання. Цього разу воно було присвячено захворюванням трахеї. Доцент Олена Мироненко прочитала лекцію, в якій розповіла про можливі ураження та захворювання трахеї, підходи до діагностики та лікування хворих. Окрему увагу було приділено опікам трахеї та наданню допомоги постраждалим, що неабияк актуально в наші буремні часи.


Двічі на рік на кафедрі внутрішньої медицини 1 проходить цикл тематичного удосконалення для лікарів терапевтичних спеціальностей та сімейних лікарів. Осінній семестр не став виключенням. З 27 листопада по 8 грудня 2023 р.на кафедрі проходив цикл тематичного удосконалення «Коморбідні стани в клініці внутрішніх хвороб». Цикл прослухали 20 лікарів різних терапевтичних спеціальностей, серед яких булих: терапевти, кардіологи, пульмонологи, ревматологи, сімейні лікарі. Крім теоретичної частини, прослуховування лекційного матеріалу від викладачів кафедри, лікарі-слухачі мали змогу покращити й свої практичні навички. Так, під керівництвом професора Конопкіної Людмили Іванівни, кожен з лікарів мав змогу попрацювати у кабінеті функціональної діагностики, навчитися правильно інтерпретувати результати, отримані при виконанні спірометрії та бодіплятизмографії. Крім того, разом з доцентом кафедри Ботвініковою Ларисою Аркадіївною лікарі-слухачі мали змогу відвідати ревматологічне відділення та відпрацювати практичні навички з диференціальної діагностики суглобового синдрому.


Починаючи з 2019 року кожного 7 грудня відмічається «Всесвітній День Української Хустки» – символу жіночності й захисту від усього злого, оберегу родини й діточок, перлини національної спадщини. День хустки символізує об’єднання жіночих поколінь, передавання хустки від матері до доньки як цінності, плекання українських традицій та звичаїв. Тому щороку українки діляться родинними історіями про хустки та передають одна одній цінні знання.

Підтримуючи традиції, 7 грудня 2023 року в колі професійної родини зібралися співробітники  кафедри внутрішньої медицини 1 та лікарі-слухачі, що в цей час навчалися на циклі тематичного удосконалення, аби дізнатися трішки більше про Її Величність Українську Хустку. Професор Конопкіна Людмила Іванівна підготувала цікаву історичну довідку про особливості українських жіночих головних уборів, а усі присутні мали змогу обмінятися своїми цікавими згадками про українську хустку та українські традиції, що передавалися через покоління у їхніх родинах.

Плекаймо нашу історію і культуру та дякуймо ЗСУ за можливість жити мирним життям!


Під час воєнного стану навчання іноземних студентів на кафедрі внутрішньої медицини 1 здійснюється у змішаному форматі: офлайн та онлайн. Це надає студентам, що прийняли рішення продовжувати навчатися у нашому університеті, можливість отримувати високоякісну освіту, відвідуючи практичні заняття, та спілкуватися з викладачами й пацієнтами незалежно від того, де вони знаходяться.

В осінньому семестрі курс практичної підготовки за напрямом «внутрішня медицина» пройшли понад 20 студентів з Індії. Навчання проводилося на клінічних базах кафедри, що дозволило студентам застосувати теоретичні знання на практиці, безпосередньо спілкуватися з пацієнтами та спостерігати за усіма етапами діагностичного й лікувального процесу. У той самий час, студенти, що були присутні на заняттях онлайн, завдяки сучасним технологіям одночасно зі своїми колегами мали змогу брати безпосередню участь в обговоренні клінічних випадків та розборі тестових завдань.

Долучайтесь до нашої міжнародної науково-освітньої спільноти та забезпечуйте свій майбутній успіх разом з нами!


Всесвітній день ХОЗЛ 2023: погляд на соматичне захворювання очами психіатра

Засідання студентського наукового гуртка кафедри внутрішньої медицини 1, яке відбувається в листопаді, традиційно присвячене Всесвітньому дню хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), «World COPD day». Він відзначається вже 22 рік поспіль в третю середу листопада і має на меті підвищити обізнаність, поділитися знаннями та обговорити шляхи зменшення тягаря ХОЗЛ у світі. Щороку активісти в більш ніж 50 країнах проводять різноманітні заходи, що робить цей день одним із найважливіших у світі подій з підвищення поінформованості щодо ХОЗЛ.

Тож і засідання студентського гуртка стало одним із заходів, які привертають увагу до ХОЗЛ. Цього року наше засідання було незвичним, адже ми спробували поглянути на соматичне захворювання не лише з точки зору інтерніста, але й очами психіатрів, адже відомо, що соматичні хвороби часто супроводжуються афективними розладами, які взаємообтяжують перебіг один одного. Окрім того, всі ми знаємо про куріння як один із головних факторів ризику розвитку ХОЗЛ, і велику роль у відмові від паління відіграють якраз психотерапевтичні методики. Отже, було вирішено провести сумісне міжкафедральне засідання кафедри внутрішньої медицини 1 та кафедри психіатрії, наркології та медичної психології.

Ми дуже раді були вітати на нашому заході вельмишановних завідувачів кафедр – доктора медичних наук, професора Людмилу Іванівну Конопкіну та доктора медичних наук, професора Вікторію Вікторівну Огоренко, які поділилися з присутніми своїм досвідом по проблематиці ХОЗЛ та проблемам відмови від тютюнопаління.

Відкрила засідання доповідь студенток Влади Сульської та Вікторії Матютенко, які виступили з презентацією щодо ролі, яку відіграє системне запалення при ХОЗЛ у розвитку депресивних розладів. Вже доведено, що при ХОЗЛ розвиваються не лише місцеві, але й системні запальні процеси, і прозапальні цитокіни, що циркулюють у крові, здатні проникати через гематоенцефалічний бар’єр, викликаючи дисфункцію мікроглії мозку.

Продовжили тематику ХОЗЛ і депресії представники гуртка кафедри психіатрії, студентки Катерина Хохлова та Ангеліна Савчук, які представили можливі причини розвитку депресивних розладів у курців та у пацієнтів із ХОЗЛ, шляхи діагностики та усунення цієї проблеми.

Неабияку цікавість і жваву дискусію викликали доповіді, присвячені стратегіям відмови від тютюнопаління. Це була презентація студенток Аміни Каплун на тему «Чому розвивається залежність?» та Валерії Сови «Медикаментозні стратегії відмови від паління». Розібрали психологічні та фізичні причини формування залежності, поговорили про шляхи відмови від цієї шкідливої звички, як впливати на пацієнта, аби вмовити його кинути курити, зрештою, обговорили медикаментозні варіанти терапії. Тож, як бачите, наш гурток дає не лише теоретичні знання про ті чи інші хвороби, але й дає рекомендації, які можна, врешті-решт, використати і для себе, якщо ви й досі курите!

Взагалі наш захід об’єднав більше 20 учасників, і присутніми були представники різних курсів медичного університету – від першокурсників до лікарів-інтернів. Дуже вдячні присутнім за те, що незважаючи на непрості погодні умови та пізній час, ви змогли взяти участь в цікавому науковому заході. До нових зустрічей!

 

доц.кафедри, к.мед.н.                                                      Н.А. Саніна

 


Листопад – це місяць, у якому і світова лікарська спільнота, і пересічні громадяни різних країн долучаються до ініціатив з підвищення свідомості про здоров'я та протидії різним захворюванням дихальної системи: 12 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією, 16 листопада – Міжнародний день відмови від куріння, 17 листопада – Всесвітній день боротьби проти ХОЗЛ. Тому абсолютно логічним є те, що саме у листопаді вже традиційно ГО «Придніпровська асоціація лікарів-інтерністів» разом з науковцями ДДМУ проводять заходи, присвячені актуальним питанням респіраторної медицини.

Цього року 15 листопада у м. Дніпрі в он-лайн форматі відбувся фаховий семінар «Актуальні питання пульмонології», у якому взяли участь пульмонологи, терапевти, профпатологи, торокальний онкохірург, кардіолог, представники фармацевтичних компаній. Усього було представлено 12 доповідей. Відкрила захід голова ГО «Придніпровська асоціація лікарів-інтерністів», академік НАМН України, д. мед. н., проф. Т.О. Перцева, яка привітала учасників м. Дніпра й Дніпропетровської обл. та виступила з доповіддю на тему «Сучасний погляд на лікування ХОЗЛ». Також виступили д. мед. н. Я.О. Дзюблик (провідний науковий співробітник ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського НАМН України»), проф. Л.І Конопкіна (завідувач кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ), проф. В.В. Родіонова (кафедра внутрішньої медицини 2, фтизіатрії, професійних хвороб і клінічної імунології ДДМУ), д. мед. н. О.А. Суховерша (доцент, онкохірург вищої категорії, співробітник торакального відділення КНП «МКЛ №4» ДМР), доценти кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ О.В.Мироненко , Т.В. Кірєєва, О.Г Черкасова., Н.А. Саніна.

Основні положення, які були висвітлені в доповідях, торкалися актуальних питань діагностики та лікування хворих на ХОЗЛ, бронхіальну астму, пневмонію, професійні захворювання дихальної системи, рак легень, легеневу гіпертензію та періодичну хворобу.

Сподіваємося, що лікарі-практики збагатилися новими знаннями та будуть використовувати їх у своїй повсякденній роботі.

Фото події викладені нижче.


Жовтневе засідання студентського наукового гуртка кафедри ВМ1 було присвячене деяким рідкісним синдромам в пульмонології. Рідкісні хвороби вимагають особливої уваги з боку лікарів, адже вони складно діагностуються, і для багатьох з них не існує спеціального лікування. Згідно прийнятому в Європі визначенню, рідкісна хвороба – це захворювання, яке вражає менш ніж одну людину з 2000. Це може здатися дуже невеликою цифрою, але оскільки в Європі проживає 700 мільйонів людей, одна «рідкісна» хвороба може вражати до 350 000 європейців; це майже населення Мальти.

«Орфанна» хвороба (від англ. «orphan» – сирота) – це захворювання, якому не приділяється багато уваги в науковому світі. Це також може бути патологія, для якої не розроблено спеціального лікування. Тому пацієнти можуть почуватися «сиротами» у світі охорони здоров’я. Хворим може бути важко знайти лікаря, який має досвід лікування цієї хвороби, і діагноз часто встановлюється із запізненням. Багато рідкісних захворювань є орфанними, хоча деякі орфанні захворювання не є рідкісними (наприклад, деякі паразитарні захворювання в слаборозвинених країнах).

Прикладами рідкісних захворювань легень є муковісцидоз, спадковий дефіцит альфа-1 антитрипсину, лімфангіолейоміоматоз тощо. Про деякі з подібних нозологій і йшла мова на засіданні гуртка кафедри.

Відкрила зустріч керівник гуртка, доцент кафедри ВМ1 Саніна Наталія, яка окреслила саме поняття рідкісного і орфанного захворювання, розповіла про кількість таких нозологій (а їх більше 6000), їхню природу, надала корисні електронні ресурси для пошуку даних про орфанні хвороби, про сайти для пацієнтів, де ті можуть знайти психологічну підтримку та головне, знайти лікарів, які опікуються проблемами їхньої рідкісної патології.

Продовжив засідання студент 4 курсу Григоренко Сергій, який представив доповідь про ураження легень при муковісцидозі. Муковісцидоз (кістозний фіброз) – це системне інвалідизуюче захворювання екзокринних залоз, яке має генетичну природу. Воно уражає легені, потові залози та травну систему, спричинюючи хронічні респіраторні та травні проблеми. Це найчастіше фетальне аутосомне захворювання в осіб європеоїдної раси. У представленій доповіді було детально висвітлено клінічні особливості захворювання та можливості його ранньої діагностики і лікування.

Студентка 5 курсу Сульська Влада розповіла про таку рідкісну патологію, як легеневий альвеолярний протеїноз, яка характеризується накопиченням в альвеолах білків та ліпідів сурфактанту, порушенням газообміну та прогресуванням дихальної недостатності. Презентація була проілюстрована яскравими клінічними випадками, даними візуалізаційних та патогістологічних методів дослідження, і викликала неабияку цікавість аудиторії.

З останньою доповіддю виступила студентка 4 курсу Шидловська Марія, яка познайомила присутніх з таким рідкісним захворюванням легень, як легеневий альеволярний мікролітіаз – хвороба накопичення, що характеризується утворенням протеїново-мінеральних комплексів у просвіті альвеол. Альвеолярний мікролітіаз належить до одних із найбільш важко діагностованих захворювань у пульмонології і є класичним прикладом орфанного захворювання, адже не має спеціального лікування.

Існує безліч рідкісних легеневих захворювань, і не всі вони своєчасно діагностуються. Тому, ймовірно, від них страждають мільйони людей у світі. Це серйозна проблема, оскільки багато рідкісних захворювань є невиліковними, тяжкими та хронічними, і часто життєзагрожуючими. Отже, лікар завжди має пам’ятати про імовірність таких захворювань у своїх пацієнтів.

Радіємо тому, що наш гурток перейшов на очний (оффлайн) режим роботи. Засідання пройшло в теплій, дружній атмосфері, учасники мали можливість плідно поспілкуватися один з одним та з викладачами кафедри, обмінятися думками, отримати нові знання. Тож запрошуємо всіх бажаючих приходити до нас і надалі, обіцяємо проводити цікаві засідання!

 

 

доц.кафедри, к.мед.н.                                                                Н.А. Саніна

 


"Особливості ведення пацієнтів з бронхіальною астмою в умовах соціальних катастроф" - конференція 24.10.2023, м. Київ

Уже стало доброю українською традицією щороку в жовтні проводити науково-практичні заходи, присвячені актуальним питанням бронхообструктивних захворювань легень, серед яких особливе місце посідають бронхіальна астма й хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). Ці заходи організовує Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Г. Яновського НАМН України під керівництвом академіка НАМН України, д. мед. н., професора Ю.І.Фещенка.

Цього року науково-практична конференція під назвою «Особливості ведення пацієнтів з бронхіальною астмою в умовах соціальних катастроф» відбулася 24 жовтня в змішаному онлайн-офлан-форматі. До київських лекторів-експертів в питаннях бронхообструктивної патології долучилися лектори з м. Дніпра, м. Харкова, м. Івано-Франківська, м. Вінниці.

Від фахівців Дніпропетровщини виступила ректор нашого ЗВО, академік НАМН України, д. мед. н., професор Тетяна Олексіївна Перцева, яка свого часу створила наукову школу пульмонологів Придніпров’я. Доповідь Т.О.Перцевої була присвячена сучасним питанням лікування хворих на ХОЗЛ. Також питання ведення хворих на ХОЗЛ і бронхіальну астму були висвітлені завідувачкою кафедри внутрішньої медицини 1, д. мед. н., професором Людмилою Іванівною Конопкіною, яка вже понад 30 років займається цією науковою проблемою.

Пишаємося тим, що науковці нашого закладу є частиною української медичної спільноти та мають можливість імплементувати результати свого наукового доробку в роботу багатьох закладів охорони здоров’я в Україні.


На базі 3 підрозділу КНП "МКЛ №6", студенти 4 курсу (3 групи, 8 десяток), що навчаються на кафедрі внутрішньої медицини 1 щоденно курують хворих. Серед них наші герої - військові. Патріотична молодь не могла пройти повз них, не висловивши свою щиру вдячність за можливість жити та навчатись далі у рідній країні.

Конгрес Європейського Респіраторного Товариства – 2023: досвід кафедри внутрішньої медицини 1

 

Уже понад 20 років співробітники кафедри внутрішньої медицини 1 нашого ЗВО беруть активну участь в роботі щорічних конгресів Європейського Респіраторного Товариства (ЄРТ), причому в якості не лише слухачів, а й доповідачів та модераторів тематичних секцій.

Цього року ХХХІІІ Конгрес ЄРТ проходив з 9 по 12 вересня в італійському місті Мілані. У роботі конгресу взяли безпосередню участь асистенти Наталія Костянтинівна Кравченко, Богдана Олександрівна Басіна та аспірантка кафедри Наталія Олександрівна Габшидзе – учениці академіка НАМН України Т.О.Перцевої, яка свого часу створила наукову школу пульмонологів Придніпров’я. Задля можливості взяти участь в роботі конгресу та представити результати своїх наукових надбань наші молоді колеги отримали travel-гранти від ЄРТ. Усього в рамках заходу було представлено одну усну та вісім постерних доповідей за авторством Т.О.Перцевої, Л.І.Конопкіної, Л.А.Ботвінікової, О.Г.Черкасової, Т.В.Кірєєвої, Н.А.Саніної, Ю.В.Губи, Г.А.Гарагулі, Н.К.Кравченко, Б.О.Басіної, М.А.Крихтіної, Т.С.Турлюн, Н.О.Габшидзе.

         Одним з напрямів роботи ЄРТ є розвиток спільноти молодих науковців. Вже кілька років поспіль під час проведення щорічних конгресів ЄРТ реалізується навчальна програма «ERS NEXT», коли учасники можуть відпрацювати презентаційні навички, більше дізнатися про особливості підготовки матеріалу до публікацій у авторитетних наукових виданнях, познайомитися з колегами та молодими науковцями з усього світу, поспілкуватися з менторами, що є експертами в різних галузях респіраторної медицини. Аспірантка Н.О.Габшидзе була однією з 48 учасників програми та отримала неоціненний досвід, який зможе використати у своїй майбутній науковій та практичній діяльності.

         Пишаємося тим, що науковці нашого закладу є частиною світової медичної спільноти та мають можливість імплементувати результати свого наукового доробку в неосяжний європейський простір.


Однією з клінічних баз нашої кафедри є Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності (ДУ "УкрДерж НДІ МСПІ МОЗ України"), який є науковим закладом з майже 100-річним досвідом надання експертної допомоги населенню України. Завдяки цьому співробітники кафедри, які працюють на цій базі (доц. Саніна Н.А. та ас. Турлюн Т.С.) володіють досвідом не лише клінічної, але й медико-експертної роботи.

15.09.2023 р. доцент кафедри Саніна Наталія прочитала лікарям-інтернам дві лекції, присвячені тематиці медико-соціальної експертизи. Одна з лекцій висвітлювала основні засади проведення експертизи в Україні і містила дані про підходи до встановлення груп інвалідності, процедуру проведення експертизи згідно з існуючим законодавством.

Матеріал другої лекції познайомив лікарів-інтернів з Міжнародною класифікацією функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров'я (МКФ), яка є наріжним каменем, покладеним у реформування системи медико-соціальної експертизи та реабілітації в Україні. На прикладі клінічних випадків лікарі змогли зрозуміти мету застосування даного класифікатора, особливості його використання в клінічній та експертній практиці.


Школа клініциста

14.09.2023 року в рамках «Школи клініциста» на базі КНП «МКЛ№6» ДМР було проведено захід, присвячений обговоренню оновленого стандарту з медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою» (від 23.08.2023 р.).

Захід відвідали лікарі-інтерни, співробітники КНП «МКЛ№6» ДМР, а також співробітники кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ. Завідувачем кафедри, професором Конопкіною Л.І. були підняті важливі питання стосовно особливостей обґрунтування призначень антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою у стаціонарних та амбулаторних хворих різного профілю. Представники лікарні з інфекційного контролю взяли активну участь в обговоренні питань щодо попередження антибіотикорезистентності у хворих.


Державна атестація лікарів інтернів зі спеціальності «внутрішні хвороби»

27 червня 2023 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 ДДМУ (завідувач – проф. Л. І. Конопкіна) відбулася державна атестація лікарів-інтернів зі спеціальності «внутрішні хвороби». Голова атестаційної комісії – проф. О. В. Курята, члени атестаційної комісії: проф. В. І. Снісарь, Л. І. Конопкіна, О. О. Ханюков, доц. О. Г. Черкасова, І. В. Тищенко, Т. В. Кірєєва, О. В. Мироненко, Є. О. Фролова, О. С. Калашникова, начальник відділу первинної медичної допомоги управління організації медичної допомоги департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міської ради Т. Г. Кравець.

Державну атестацію проходили 48 лікарів-інтернів 2-го року навчання очно, у два етапи: перший етап – оцінка практичних навичок лікарів-інтернів біля ліжка хворого; другий етап – оцінка теоретичної підготовки. Загальна оцінка визначалася під час обговорення всіма членами комісії з урахуванням оцінок за всі етапи атестації, результати ліцензійного іспиту «КРОК 3. Загальна лікарська підготовка», атестації за 1-ий та 2-ий роки навчання на освітній та практичній частинах інтернатури.



Усі лікарі-інтерни успішно пройшли атестацію, їм присвоєне звання лікаря-спеціаліста за фахом «внутрішні хвороби».

Голова та члени атестаційної комісії привітали лікарів-інтернів із закінченням інтернатури та побажали натхнення й успіхів на життєвому і професійному шляху.

Лікарі-інтерни, зі свого боку, подякували викладачам усіх кафедр терапевтичного профілю за медичні знання та отриманий професійний досвід.

Співробітники кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ зичать кар’єрного зросту та мирного неба молодим лікарям України!


15, 19, 21, 22, 23 червня 2023 р. співробітниками кафедри були проведені засідання «Школи клініциста» за участю лікарів-інтернів 2-го року навчання за фахом «внутрішні хвороби».

Навчаючись на практичній частині інтернатури на базах стажування, лікарі-інтерни мали можливість спостерігати різні клінічні випадки, інколи стосовно доволі рідкісної патології, за якими були підготовлені доповіді з мультимедійними презентаціями. Ці доповіді були розглянуті на засіданні «Школи клініциста». Складні питання стосовно етіології, патогенезу, клінічного перебігу захворювань, аспектів диференціальної діагностики та підходів до ведення хворих обговорювалися за участю усіх лікарів-інтернів, а також викладачів кафедри і аспірантів. Модераторами засідань були професор Л. І. Конопкіна, доценти О. Г. Черкасова, Л. А. Ботвінікова, Н. А. Саніна, асистенти Ю. В. Губа, М. А. Крихтіна.

Сподіваємося, що обмін клінічним досвідом та отримані знання будуть усім корисні в подальшій практичній діяльності!



День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни


22 червня 2023 року в Україні відзначався День скорботи і вшанування пам'яті жертв війни. Цього дня співробітниками кафедри внутрішньої медицини 1 для лікарів-інтернів був організований похід до музею «Пам’ять єврейського народу і Голокост в Україні», який знаходиться у центрі «Менора». Учасники екскурсії мали змогу глибше ознайомитися з історією Голокосту, що є особливо актуальним зараз, в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну. Той біль і той жах, які переживав єврейський народ під час Другої світової війни, не можуть бути виправдані, так само, як не можуть бути виправдані злочини російської влади у Бучі, Маріуполі, Ізюмі.

ПАТРІОТИЧНЕ ВИХОВАННЯ МОЛОДІ

Вже другий рік поспіль ми живемо в надскладних умовах, ми живемо у стані війни. Кожен переживає ці тяжкі часи по-своєму: хтось закляк від жаху, хтось кинувся активно волонтерити, хтось находить в собі сили підтримувати інших людей. А хтось пише вірші, оповідання, повісті, які стають розрадою для інших. Доцент кафедри внутрішньої медицини 1 підтримує людей своєю поезією. У травні 2023 року вийшла збірка її віршів, які, здебільшого, присвячені переживанням людей під час війни. 21.06.2023 відбулася презентація книги «У попелу немає ДНК» для лікарів-інтернів та співробітників кафедри внутрішньої медицини 1. На презентації звучали вірші Олени Валеріївни, а кожен, хто бажав, міг отримати книгу, задонативши  посильні кошти на потреби окремого підрозділу ЗСУ. Слава Україні! Разом до Перемоги!


Співробітники кафедри внутрішньої медицини 1 провели заняття в симуляційному центрі із здобувачами освіти 4 року навчання. Під керівництвом доцентів кафедри Мироненко Олени Валеріївни, Ботвінікової Лариси Аркадіївни та асистента Турлюн Тамари Сергіївни студенти відпрацювали навички вимірювання артеріального тиску та накладання електродів для реєстрації електрокардіограми. Використання манекенів дозволило студентам реалізувати на практиці ті знання, які вони отримували протягом теоретичних зайнять. Особливо важливим був факт живого спілкування викладачів і студентів, адже саме в такій атмосфері можливе найбільш плідне навчання і обмін досвідом. За можливість бути поруч у безпеці, безумовно, слід висловити подяку Збройним Силам України. Від усієї душі сподіваємося, що вже скоро навчання остаточно повернеться до офлайн формату.


27 квітня на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося чергове засідання гуртка, яке було проведене як секція ХХІІІ конференції наукової медичної конференції студентів та молодих учених «Новини і перспективи медичної науки». Темою секції став вплив війни як глобального стресу на перебіг соматичних захворювань.

Війна є екстремальною ситуацією, тобто такою, що виходить за межі звичайного, «нормального» людського досвіду. Для окремих груп українців ця ситуація є гіперекстремальною: внутрішні навантаження, які вона викликає, часто перевищують людські можливості, руйнують звичну поведінку і дії, можуть спричиняти небезпечні наслідки. Причинами психосоматичних захворювань і розладів зазвичай є хронічний стрес або хронічна втома з емоційним перенапруженням. Як наслідок, виникають небезпечні захворювання або загострюється перебіг уже наявних хвороб. На сьогодні людство має список із семи хвороб, в яких емоції пацієнта відіграють значну роль, і який був описаний Францем Габріелем Александром в 1950 році. Франц був лікарем і психоаналітиком, мав справу як із чисто соматичними аспектами, так і з людською психікою. Він вважається одним з перших людей, що зробили найбільш значний вплив на розвиток психосоматичної медицини. Будучи професором психіатрії в Університеті Іллінойсу, Франц Александер і запропонував свій список соматичних захворювань та назвав його «свята сімка». У цей список увійшли такі відомі патологічні стани, як виразка шлунка, гіпертонія, бронхіальна астма, ревматоїдний артрит, запальні захворювання кишечника, гіпертиреоз, атопічний дерматит.

Як завжди, чергове засідання гуртка нашої кафедри відвідало багато студентів не тільки  4 і 5 курсів, а і лікарі-інтерни, що свідчить про зацікавленість в проблемі соматичних захворювань на тлі військових дій.

На засіданні нашої кафедри було представлено 4 доповіді, присвячені різним аспектам впливу війни. Студентка 5 курсу Шовкопляс Варвара підготувала доповідь про доступність медичної допомоги цивільним під час війни в Україні, де було висвітлено проблеми і виклики, з якими стикнулася наша галузь в останній рік. Доповідь студентки 4 курсу Сульської Влади була присвячена стрес-індукованій артеріальній гіпертензії, і зокрема, такому її різновиду, як артеріальна гіпертензія воєнного часу. Студент 5 курсу Лазаренко Володимир виступив із повідомленням про роль стресу у розвитку аутоімунної патології. Особливу зацікавленість слухачів викликав матеріал студентки 5 курсу Анни Вороніної, яка представила результати власного дослідження про війну, стрес та тривожність, її вплив на всі сфери нашого життя.

В обговоренні тематики взяли участь й викладачі кафедри – в.о.завідувача кафедри, професор, д.мед.н. Людмила Конопкіна і доцент к.мед.н. Олена Мироненко.

Прийняття до уваги впливу психіки на розвиток соматичних захворювань має велике значення, оскільки воно може визначати правильні методи лікування проблеми пацієнта. Тому дуже важливою є профілактика психосоматичних розладів.

Звісно, ми не можемо миттєво прибрати з нашого життя такий екстраординарний стрес, як війну; проте можемо дати декілька практичних порад для стабілізації психічного стану:

·         зберігайте баланс між роботою та особистим життям, піклуючись про хороші міжособистісних взаємини;

·         відпочивайте протягом дня, робіть перерви на роботі;

·         нормалізуйте сон, спіть не менше 8 годин. За годину до сну не використовуйте ґаджети, засинайте в тиші;

·         вживайте здорову їжу, багату вітамінами групи B і мінералами, особливо магнієм, залізом, цинком, кальцієм;

·         будьте активними, рух – це здоров'я! Відомо, що люди, які регулярно займаються спортом, мають найкращий настрій і самопочуття.

·         Обов’язково відвідуйте гуртки кафедри внутрішньої медицини 1, адже це не тільки цікаво, а і корисно.


Аспірантка другого року навчання Габшидзе Наталія Олександрівна 17-18 квітня 2023 року брала участь у семінарі «ERS RESEARCH SEMINAR: Preventing asthma - are we ready to translate epidemiological and mechanistic studies into reality?». Семінар був організований Європейським Респіраторним Товариством і відбувся у місті Берлін, Німеччина. Під час семінару провідними науковцями були висвітлені найбільш актуальні напрямки профілактики бронхіальної астми.


Цієї весни аспірантці 3-го року кафедри внутрішньої медицини 1 – Щудро Ользі Олександрівні – асоціацією "Koerperschaften privaten Rechts", була надана можливість представити стендову доповідь, присвячену проблемам пацієнтів із задишкою у постковідному періоді, на 33-ому Європейському конгресі з клінічної мікробіології та інфекційних захворювань (ECCMID 2023).

Конгрес відбувся у Копенгагені (Данія) з 15 по 18 квітня 2023 року та був присвячений проблемам антибіотикорезистентності, COVID-19 та його наслідкам та представлю нових діагностичних систем.


На кафедрі внутрішньої медицини 1 21 березня відбулося чергове засідання гуртка, і присвячене воно було цього разу клініко-діагностичному значенню спірометрії та методу дослідження дифузійної здатності легень (TLCO). Не можна переоцінити значення даних методів у практичній повсякденній діяльності лікаря-терапевта, і тим більше, пульмонолога. Адже вони дозволяють не лише верифікувати клінічний діагноз, а й провести, за необхідності, диференціальну діагностику, прогнозувати особливості перебігу патологічного процесу, підібрати хворому оптимальну терапію і прослідкувати в динаміці за ефективністю лікування.

Тому березневе засідання викликало великий інтерес; до нього долучилися не лише студенти 4 та 5 курсів ДДМУ, але й лікарі-інтерни. Окрім того, в обговоренні тематики взяли участь й викладачі кафедри – в.о.завідувача кафедри, професор, д.мед.н. Людмила Конопкіна, доценти к.мед.н. Олена Мироненко і Лариса Ботвіннікова, асистент кафедри, к.мед.н. Богдана Басіна.

На засіданні було представлено 5 доповідей, в яких розглядалися загальні основи легеневої вентиляції (студентки 4 курсу Жала Нугаєва і Катерина Сікарьова), техніка проведення спірометричного дослідження (студентки 4 курсу Дарина Сапай і Ольга П’ятигорська), інтерпретація отриманих результатів (студентка 4 курсу Баклицька Олександра), метод дослідження дифузійної здатності легень (студент 4 курсу Крамарчук Денис). Особливу цікавість викликала доповідь студентки 4 курсу Бондаренко Анни, яка була присвячена синдрому трахеобронхіальної дискінезії – нечастому, але значущому стану, який може ускладнювати перебіг до 1/3 хронічних захворювань легень, і саме спірометричне дослідження допомагає у постановці даного діагнозу.

Отже, наше засідання видалося змістовним і цікавим, дякуємо усім присутнім і запрошуємо на наступні зустрічі.

 

Керівник гуртка, доц.кафедри, к.мед.н.                    Наталія Саніна


15 та 16 березня 2023 року в м. Дніпрі відбулася Міждисциплінарна науково-практична конференція з міжнародною участю «Респіраторні читання 2023», яка з 2021 року вже стала традиційною. Організатором конференції був Дніпровський державний медичний університет, головою оргкомітету – академік НАМН України, д. мед. н., професор Тетяна Олексіївна Перцева, ректор ДДМУ, голова Громадської організації «Придніпровська асоціація лікарів-інтерністів».

Пленарні засідання конференції проходили в онлайн-форматі та були присвячені різним актуальним питанням респіраторної медицини: новим стандартам в пульмонології, бронхообструктивним захворюванням, запальним хворобам (інфекційним та неінфекційним) верхніх і нижніх дихальних шляхів, інтерстиціальним захворюванням легень, актуальним питанням респіраторної медицини в педіатрії, коронавірусній хворобі (COVID-19) та її наслідкам, туберкульозу легень та коморбідній патології в респіраторній медицині.

Лекторами на конференції були професори й доценти таких кафедр ДДМУ, як:

Слухачі конференції мали можливість також опанувати матеріал, який був представлений провідними фахівцями ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського НАМН України» (м. Київ), ДУ «Інститут медицини праці ім. Ю.І.Кундієва НАМН України» (м. Київ), Івано-Франківського національного медичного університету, Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова, Тернопільського національного медичного університету ім. І.Я.Горбачевського, Одеського національного медичного університету, а також нашим колегою з-за кордону – Хешамом Таррафом, професором медичних наук та алергології Каїрського університету, членом Королівського терапевтичного коледжу (м. Единбург, Велика Британія).

Лекторами конференції були фахівці різних спеціальностей, що й забезпечило обговорення найактуальніших питань респіраторної медицини саме з точки зору мультидисциплінарності: це пульмонологи й алергологи, профпатологи та інфекціоністи, терапевти й педіатри, лікарі загальної практики й сімейної медицини, мікробіологи та фтизіатри, кардіологи і ревматологи, нефрологи й гематологи, клінічні імунологи та клінічні фармакологи, фахівці з медико-соціальної експертизи та реабілітації хворих.

Усього було прочитано 49 доповідей та 3 лекції: з питань функціональної діагностики в пульмонології, з респіраторних форм презентацій особливо небезпечних інфекцій та з принципів застосування Міжнародної класифікації функціонування в пуль монологічній реабілітації. А постерна секція конференції була представлена 42-ма доповідями, у тому числі однією – з Республіки Молдова.

Протягом двох днів біля 2 тисяч лікарів змогли підвищити свій професійний рівень в рамках національної системи безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників.

Чекаємо на подальшу співпрацю з усіма, хто цікавиться питаннями респіраторної медицини! До нових зустрічей на «Респіраторних читаннях 2024»!

 

 

Людмила Конопкіна,

завідувач кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ


9-12 березня 2023 року в місті Ештуріл, Португалія, відбувся організований Європейским Респіраторним Товариством захід «Lung Science Conference 2023». Під час конференції аспірантка другого року навчання Габшидзе Наталія Олександрівна презентувала постерну доповідь «Reasons for rehospitalization among patients recovered from COVID-associated pneumonia». Дана конференція проводиться щорічно і цього року була присвячена наслідкам вірусного ураження легень.


Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) залишається однією з ключових пульмонологічних проблем в Україні та в світі. Більше 200 млн. людей у світі хворіють на ХОЗЛ, і 3,1 млн. з них щороку помирають, що робить ХОЗЛ третьою причиною смертності. Щорічно група експертів GOLD (Global Initiative on Obstructive Lung Disease) формує рекомендації щодо діагностики та лікування хворих на ХОЗЛ, і звісно, кожний їх перегляд викликає неабияку цікавість медичних та наукових працівників. У січні 2023 року вийшов новий стандарт GOLD, який пропонує нові підходи до розуміння ХОЗЛ, змінює існуючу класифікацію захворювання та вносить корективи до алгоритмів лікування.

Засідання студентського наукового гуртка, яке відбулося 21.02.2023р., було присвячене розгляду рекомендацій GOLD 2023. Воно зібрало різноманітний колектив учасників – студенти 3-6 курсів, лікарі-інтерни, викладачі кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ. Відкрила засідання керівник гуртка, доцент кафедри ВМ1 Наталія Саніна, яка представила, як змінилося сучасне уявлення про ХОЗЛ взагалі упродовж останніх років. У своїй доповіді вона підкреслила, що ХОЗЛ є гетерогенним станом, на розвиток якого впливають багато факторів, як середовищних, так і генетичних; представила нову таксономію ХОЗЛ за так званими етіотипами і новітню концепцію розвитку цього захворювання. Доповідь студентки 4 курсу факультету медицини і фармації Катерини Овчаренко була присвячена новій клінічній класифікації ХОЗЛ згідно GOLD 2023 – якщо раніше виділяли 4 групи пацієнтів в залежності від кількості загострень, респіраторної симптоматики та ступеню вентиляційних порушень, то в стандарті 2023 року кількість груп зменшено до трьох і головний акцент зроблено саме на кількості загострень, адже їх профілактика є наріжним каменем у попередженні прогресування захворювання і смертності пацієнтів.

Студентка 4 курс медичного факультету Дар’я Швидка представила увазі присутніх доповідь про підходи до лікування ХОЗЛ у світлі рекомендацій 2023 року. Так, у новому стандарті наголошено на важливості раннього застосування комбінованої терапії бронходилататорами пролонгованої дії; чітко окреслено терапевтичне вікно застосування інгаляційних кортикостероїдів у хворих на ХОЗЛ; розроблено алгоритми корекції призначеної інгаляційної терапії в залежності від типу прогресування захворювання. Презентація Дар’ї викликала неабияку цікавість і закінчилася жвавою дискусією учасників засідання.

Хочеться підкреслити, що представлена на засіданні гуртка інформація була дуже корисною всім присутнім – адже це були найактуальніші новини респіраторної медицини світу останніх місяців. Тож долучайтеся до нашого гуртка – кафедра внутрішньої медицини 1 завжди попереду!

 

Керівник гуртка, доц.кафедри, к.мед.н.                         Наталія  САНІНА


Цієї зими аспірантці 3-го року кафедри внутрішньої медицини 1 – Щудро Ользі Олександрівні – Американо-Австрійським фондом та Відкритим медичним інститутом була надана можливість прийняти участь у черговому щорічному семінарі з пульмонології, який проходив з 8 по 13 січня 2023 р. у м.Зальцбург (Австрія). Загалом у ньому брали участь близько 30 спеціалістів у області захворювань легень з різних країн Європи, Азії та Африки, а особливий інтерес представило інтернаціональне обговорення проблем пульмоноголії не тільки у лекційній аудиторії, а й під час неформальних бесід з експертами у цій галузі. 


27 грудня на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося святкове, новорічне засідання студентського наукового гуртка. І як вже склалося в останні роки, воно було проведено в форматі онлайн-вікторини. Зустріч гуртківців проходила в надзвичайно теплій, дружній атмосфері. Зі словами привітання до нас доєдналися в.о. завідувача кафедри, д.мед.н. Людмила Конопкіна, доцент кафедри, к.мед.н. Олена Мироненко, асистент кафедри, к.мед.н. Тамара Турлюн.

Безпосередньо у вікторині взяли участь 4 команди – «Незламні Джавеліни» (студенти 3 та 4 курсів), «Мандаринки» (студенти 4 курсу), «Новорічні ельфи» (студенти 4 та 5 курсів) і команда аспірантів кафедри внутрішньої медицини 1, яка оцінювалася поза конкурсом. Лунали питання, пов’язані з терапевтичною патологією; деякі з них вимагали поглиблених знань, деякі – не лише знань, але й логічного мислення. Час минув дуже швидко, і ми визначилися з беззаперечним переможцем змагань, ним стала команда «Новорічні ельфи». Усі учасники новорічного засідання вподобали наш захід, зазначили, що такий формат є край цікавим і приносить масу задоволення всім присутнім! Вітаємо переможців і тих, хто взяв участь!

З прийдешнім Новим роком, нехай 2023 рік буде роком лише Перемог і досягнень!

 

Керівник гуртка, доц.кафедри, к.мед.н.                         Наталія  САНІНА

Першу половину грудня, коли майже усі студенти пішли на канікули, а лікарі-інтерни закінчили перший рік навчання, колектив кафедри внутрішньої медицини 1  присвятив всамодосконаленню, підвищенню професійного рівня. В рамках науково-практичної сесії, проведеної сумісно з співробітниками інших кафедр та лікарів практичної ланки, відбулися засідання «Школи клініциста» і «Школи викладача». 9 та 12 грудня були присвячені актуальним питанням діагностики та менеджменту хорих на туберкульоз. Доценти кафедри внутрішньої медицини 2, фтизіатрії, професійних хвороб і клінічної імунології Колісник Н.С. та Марченко Н.А. оновили знання колег та лікарів МКЛ № 16 та № 6 з сучасних методів діагностики та особливстей ведення пацієнтів у різних клінічних ситуаціях, були розібрані випадки сумісного ведення пацієнтів.

13.12.2022 до науково-практичної сесії долучилась кафедра медико-соціальної експертизи і реабілітації ФПО. Доцент Березовський В.М. присвятив свої доповіді експертним питанням у пульмонології, наголосив на проблемних питаннях експертизи тимчасової та стійкої втрати працездатності у воєнний час.

Наступний день сесії був присвячений реабілітації хворих з респіраторною патологією, а також питанням нової міжнародної класифікації функціонування (МКФ), які висвітлила доцент кафедри внутрішньої медицини 1 та тренер з МКФ Саніна Н.А. У продовження сесії, 15.12.2022, доцент Мироненко О.В. виступила з проблематикою захворювань, що важко діагностувати: бронхіоліти та ураження трахеї.

А вже 16.12.2022 завідувач кафедри, професор Конопкіна Л.І. провела одночасно три майстер-класи: «Школу клініциста», «Школу викладача» та «Школу науковця». У роботі прийняли участь не лише викладачі двох кафедр та лікарі, а й аспіранти – майбутні педагогічні та наукові співробітники. Тематика занять була присвячена дихальній недостатності, зокрема вентиляційним порушенням та методам їх виявлення. Пройшло знайомство з новою методикою дослідження в респіраторній медицині: бодіплетизмографією, яку вже протягом року впроваджують на кафедрі внутрішньої медицини 1 як і рамках наукових досліджень, так і інтегруючи в сумісну роботу з лікарнею.

Дні промайнули швидко, але плідність сумісної роботи переоцінити неможливо. Колектив кафедри щиро вдячний усім, хто прийняв участь у роботі і чекає на появу нової доброї традиції проведення науково-практичних сесій для обміну знаннями та досвідом.


Колективом кафедри внутрішньої медицини 1, на чолі з завідувачем професором Конопкіною Людмилою Іванівною, проведено науково-практичну конференцію для лікарів-інтернів, що навчаються за спеціальністю «внутрішні хвороби». Цього року засідання проводилось і у новому форматі, і у нових умовах. Щодо формату, то засідання проводилось у рамках використання інтерактивних технологій у вигляді ділової гри. Що ж до умов, то жагу до знань, бажаня поділитись своїми надбаннями не змогла перебити навіть загроза ракетного удару: засідання «перекочувало» при отриманні сигналу тривоги у безпечні умови, проводилось з дотриманням умов наявності двох стін.

Кожна з чотирьох груп лікарів-інтернів, які приймали участь у засіданні, підготувала клінічний випадок-загадку. Теми стосувались гастроентерологічної патології, яка не є дуже поширеною, наприклад целіакії тощо. Кожна доповідь була схожа на маленьку живу виставу з акторами-лікарями і пацієнтами, з вдячним глядачами, які ловили кожне слово акторів та могли самі долучитися до дійства, задаючи додаткові питаня. Інтерактивний компонент полягав у тому, що до кожної презентації були поставлені питання і в окремому Telegram каналі проводилось миттєве опитування. Такий формат дозволяє весь час заходу тримати увагу учасників, викликає інтерес та захоплення спільною діяльністю, наближує наукову конференцію до реального консиліуму і був одностайно визнаний як найпродуктивніший.


Всесвітній день ХОЗЛ 2022

 ХОЗЛ є однією з провідних причин смертності населення світу, і за прогнозами, у 2030 році посяде третє місце в загальній структурі смертності. Листопад традиційно є місяцем обізнаності щодо хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), адже саме в цьому місяці відзначається Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ. По всьому світу організуються заходи для медичних працівників, пацієнтів, громадських та політичних діячів, покликані привернути увагу до захворювання, представити нові знання і терапевтичні стратегії щодо ХОЗЛ.

Щорічно експерти групи GOLD обирають конкретну тему та координують підготовку та розповсюдження матеріалів та ресурсів до Всесвітнього дня ХОЗЛ.

Тема всесвітнього дня ХОЗЛ 2022 року - «Your Lungs for Life», тобто «Легені для життя». Цьогорічна тема спрямована на те, щоб підкреслити важливість здоров’я легень упродовж усього життя, адже за висловом одного з експертів, ми народжуємося лише з одним комплектом легень і іншого не буде. Від народження до похилого віку збереження легень здоровими є невід’ємною частиною здоров’я та благополуччя.

Не лишився осторонь дня боротьби з ХОЗЛ і студентський науковий гурток кафедри внутрішньої медицини 1. На онлайн засіданні були «присутні» студенти 4 та 5 курсів ДДМУ, які жваво брали участь в обговоренні дискусійних питань. Студентка 4 курсу медичного факультету Ольга Полякова представила доповідь щодо перебігу ХОЗЛ, ускладненого розвитком бронхоектазій; студентки 20 десятку 4 курсу медичного факультету Аліна Лигун і Дар’я Шелар розповіли про сучасні підходи до терапії стабільного ХОЗЛ в Україні. Особливу цікавість слухачів викликала доповідь студентки 19 десятку 4 курсу медичного факультету Ольги-Розарії Поясової, присвячена дефіциту альфа1-антитрипсину та антитрипсинзамісній терапії.

Наш захід був цікавим і продуктивним і дав усім присутнім змогу дізнатися більше про актуальні проблеми, пов’язані з ХОЗЛ.

 

Керівник гуртка,

доц.кафедри, к.мед.н.                                                                Н.А. Саніна

 


Планується чергове засідання студентського гуртка нашої кафедри. 


 Де саме? Зустріч буде проводитися в онлайн форматі за посиланням:

 https://meet.google.com/ggc-yqfx-cti


 Коли? 22/11/22 15:00


 Яка тема? Всесвітній день ХОЗЛ


Запрошуються усі бажаючі! 


Жовтневе засідання студентського наукового гуртка кафедри внутрішньої медицини 1 було присвячене проблематиці ідіопатичного легеневого фіброзу (ІЛФ). ІЛФ є прогресуючим і часто фатальним захворюванням, і затримка у постановці цього діагнозу і початку лікування асоціюється з більшим рівнем смертності незалежно від тяжкості хвороби. Саме тому дуже важливим є мати уявлення про особливості перебігу цієї патології та діагностично-лікувальні підходи до неї.

Засідання зібрало більше 20 присутніх з числа студентів 3-5 курсу ДДМУ. Були розглянуті питання етіології та патогенезу ІЛФ (доповідачі – студентки 13 десятку 4 курсу Чилая Ніно та Леоненко Марія), проблеми його діагностики (доповідь студенток 2 десятку 4 курсу Григораш Яни та Кирийчук Катерини). Особливу цікавість викликала доповідь студентки 5 курсу Шульги Валентини, яка висвітлювала сучасні підходи до лікування ІЛФ, зокрема, призначення препаратів антифібротичної дії – нінтеданібу та пірфенідону.

Презентації були підготовлені на високому рівні, вдало було підібрано ілюстративний матеріал. Дякуємо усім причетним за цікаву інформацію, запрошуємо бажаючих брати участь у засіданні гуртка нашої кафедри!

 

доц.кафедри, к.мед.н.                                                                Н.А. Саніна

 


Наступне засідання СНТ кафедри Внутрішньої медицини 1 буде проведено:


 Де саме? 

Зустріч буде проводитися в онлайн форматі за посиланням: https://meet.google.com/ncx-bqvm-mbi


Коли? 

27/10/2022р 15:00


Яка тема?

 Ідіопатичний легеневий фіброз


Запрошуються усі бажаючі!


На кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося перше в цьому навчальному році засідання студентського наукового гуртка, незвичне з декількох причин. По-перше, тема вересневої зустрічі була не суто медичною, а медико-просвітницькою – «Видатні постаті медицини Дніпра 18-19 століть». По-друге, вперше збір гуртківців відбувся одночасно дистанційно та очно, адже були бажаючі долучитися в обох форматах.

Гуртківці з радістю відгукнулися на запропоновану тематику. Студентами були підготовлені доповіді про відомих лікарів Дніпровського краю. Перша презентація за авторством студентів 4 курсу медичного факультету Анастасії Крутько та Льва Цимбала була присвячена першому відомому лікарю нашого краю, Карлу Роде, німцю за походженням, який присвятив усе своє життя розбудові медицини в Дніпрі. Він є одним із «батьків-засновників» нинішньої Обласної клінічної лікарні ім. І. Мечнікова, а також став бодай не першим професійним фармацевтом Січеславщини. До речі, Аптекарська балка отримала свою назву внаслідок того, що саме там Карл Роде вирощував лікарські рослини, які використовував для своїх славнозвісних «родевських порошків».

Студентами 4 курсу Катериною Петулько та Володимиром Яровим була підготована доповідь про Павла Бойченка – старшого лікаря «Богоугодних закладів» (сучасний аналог головного лікаря знову ж таки Обласної клінічної лікарні ім. І. Мечнікова). Він відомий через те, що під його керівництвом у місті під час Кримської війни була розгорнута мережа військових шпиталів, було відкрито перший професійний навчальний медичний заклад Дніпра – Земську фельдшерську школу.

Неабияку цікавість викликала розповідь студентки 4 курсу Владислави Мітіної про життя та трагічну загибель Олександра Караваєва. Відомий населенню нашого міста не лише як лікар, а також як активний громадський діяч, революціонер, депутат Державної думи, Олександр Львович Караваєв присвятив усе своє життя боротьбі за покращення становища простого народу. Безоплатно лікував працівників Брянського металургійного заводу, ті називали його «другом народу». Виступав проти шовіністичного антисемітського руху чорносотенців, за що й був підступно ними вбитий у розквіті літ. Одна з вулиць Дніпра носить ім’я цієї видатної людини.

Студентка 5 курсу Валентина Шульга присвятила свою доповідь постаті Івана Лешко-Попеля, одному з найвідоміших лікарів нашого міста. Іван Васильович був справжнім народним лікарем, до якого могли звертатися найбільш незахищені верстви населення того часу. На жаль, він передчасно помер від сепсису, лише у віці 43 років. Про любов катеринославців до доктора свідчить той факт, що похорони його перетворилися на народну ходу, в якій взяли участь десятки тисяч містян. Ім’я Івана Лешко-Попеля носить вулиця, на якій розташовані корпуси Дніпровського державного медичного університету; а на фасаді корпусу №1 ДДМУ встановлена міні-скульптура на честь відомого лікаря.

Засідання пролетіло на одному диханні, завдяки цікавим і живим розповідям доповідачів та відмінній організаційній роботі старости, студентки 4 курсу Аліни Лигун. Запрошуємо бажаючих приймати участь у роботі нашого гуртка й надалі.

 

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.

 


1 вересня кафедра внутрішньої медицини 1 зустріла у стінах своїх баз здобувачів освіти. Завідувач кафедри Людмила Іванівна Конопкіна щиро привітала студентів 4 курсу, які починають вивчати внутрішню медицину, та лікарів-інтернів за спеціальністю «внутрішні хвороби» 1 року навчання. Заняття в аудиторіях та відділеннях проходять на чотирьох базах кафедри: у міських клінічних лікарнях №№ 6, 9 та 16, а також на базі Державної установи «Інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України». Кожна з клінічнихбаз кафедри забезпечена укриттями, які використовуються на час повітряної тривоги. В усіх закладах є можливість проводити клінічну роботу, працювати безпосередньо з пацієнтами та знайомитись з роботою сучасного діагностичного обладнання.  


Травень – один із особливих місяців для пульмонологів, адже саме в травні відзначається Всесвітній день боротьби з бронхіальною астмою, і саме в травні виходять щорічні рекомендації щодо діагностики та лікування астми, розроблені групою GINA (Global Initiative on Asthma). Всесвітній день боротьби з астмою відзначається з 1998 року, і з кожним роком він набуває все більшу значущість як один із найважливіших заходів обізнаності щодо цього захворювання в усьому світі.

Слоганом Дня боротьби з астмою 2022 року є «Closing gaps in asthma», тобто «Закриття «пробілів» щодо астми». Отже, засідання нашого гуртка стало одним із таких освітніх заходів, який був покликаний поглибити знання студентів щодо даної патології.

Учасниками гуртка було підготовлено 9 доповідей, які стосувалися різних аспектів астми і розкривали новітні підходи до її класифікації, діагностики та лікування. Розпочали засідання студенти 21 десятку 4 курсу факультету медицини і фармації Аліна Прусакова та Дар’я Філь із доповіддю, власне, про сам день боротьби з астмою, його історію, мету та задачі. Надалі Марія Кіндра (20 десяток 4 курсу) висвітлила основні сучасні фенотипи астми, тобто кластери клінічних, демографічних, та/або патофізіологічних характеристик хворих, які можуть корелювати зі специфічними патологічними процесами і відрізнятися різною відповіддю на лікування. А студенти 2 десятку 4 курсу Борис Афонін, Віталій Літовченко та Айша Юлдошева розповіли про нетипові клінічні варіанти астми, зокрема, її кашльовий варіант, астму фізичних навантажень та професійну астму.

З цікавою доповіддю виступив староста гуртка, студент 6 курсу медичного факультету Євген Сизенко. Вона була присвячена діагностичному пошуку при астмі згідно рекомендацій GINA-2022, проблемам класифікації астми за тяжкістю, сучасним методам діагностики. Олександр Тишков (20 десяток) і Софія Петряник (21 десяток) висвітлили лікувальні рекомендації керівництва GINA 2022, як основні, так і альтернативні лінії лікування, наголосили на виключення кромонів з рекомендацій 2022 року як малоефективних препаратів, та на існуванні двох шляхів лікування хворих в залежності від комплаєнтності пацієнта. Цікавість викликала доповідь Катерини Мироненко та Дар’ї Моржової (20 десяток), в якій розкривалися питання призначення біологічних препаратів у лікуванні астми – антагоністів IgE, anti-Il5/Il5R, anti-Il4R та anti-TSLP.

Окремі доповіді біли присвячені проблемам перехресту астма-ХОЗЛ (доповідач – Галушка Катерина, 20 десяток 4 курсу), діагностиці і лікуванню астматичного статусу (Юлія Цветаєва, Світлана Ковальова, 21 десяток), а також перебігу астми в умовах пандемії коронавірусної хвороби (Микита Єханін, Вікторія Матвєева, 20 десяток).

Усі доповіді були підготовлені на високому рівні, студентами були проаналізовані сучасні наукові джерела, рекомендації, дані клінічних випробувань та метааналізів. Присутні отримали нові знання, а отже, тим самим підтримали гасло Дня боротьби з астмою 2022 року – «Закриваючи пробіли щодо астми».

Дніпровський державний медичний університет має славетні традиції розвитку молодіжної науки. Ще на початку 30-х років минулого століття у нашому закладі з’явилися перші молодіжні наукові групи та студентські гуртки, а близько 50 років тому майже 150 студентів-ентузіастів об’єдналися у Студентське наукове товариство (СНТ). Згодом була організована Рада молодих учених, яка разом з СНТ забезпечувала координацію різних напрямів діяльності науковців, участь у конференціях, олімпіадах, конкурсах.

На початку 80-х років перші молодіжні наукові конференції почали проводитися і в нашому закладі. Здебільшого вони організовувалися на факультетському рівні та часто об’єднувалися певним профілем – морфологічним, терапевтичним, хірургічним, стоматологічним тощо. Соціально-політичні зміни в Україні надали можливість науковій молоді відвідувати й закордонні молодіжні заходи, стажуватися в лабораторіях та установах різних країн світу. Цей досвід дозволив по-новому організувати проведення «загальноінститутських» підсумкових конференцій у нашому закладі, запрошувати молодих науковців та досвідчених фахівців з інших міст України.

Починаючи з 2001 року наукові конференції студентів та молодих вчених під назвою «Новини та перспективи медичної науки» стали проводитися у нашому закладі регулярно. Через деякий час вони отримали статус Всеукраїнських, а згодом – ще й Міжнародних. На конференціях виступали найталановитіші студенти, аспіранти, клінічні ординатори, молоді викладачі, які представляли узагальнюючі наукові доповіді або демонстрували результати власних наукових досліджень. Протягом минулих років у заходах в рамках конференцій брали участь делегати з різних куточків України, з інших країн світу. Наукові форуми відвідували й наші випускники, які на той час вже працювали у закордонних лабораторіях Гарвардської медичної школи (США) та Мельбурнського університету (Австралія). А по завершенню заходів щороку матеріали конференцій (тези доповідей, наукові статті) публікувалися у рецензованому збірнику наукових праць.

Втім, зараз ми переживаємо дві підступні навали: протягом двох останніх років нас не полишає пандемія коронавірусної хвороби (COVID-19), а цьогоріч ще й сталася жорстока війна. У цю страшну годину наш народ, наша армія, наша медицина перевіряються на витривалість, стійкість та мужність. І саме за цих умов молода наука ДДМУ відчула певну розгубленість, адже скасування наукових заходів в Україні (від студентських олімпіад до конференцій різних рівнів) практично блокувало традиційні форми організації наукових форумів. Та попри усе досить швидко була знайдена форма діяльності, яка дозволила не лише подолати обмеження дистанційного спілкування, а й розширити можливості нових варіантів співпраці завдяки збільшенню кількості учасників зустрічей, до того ж не лише великих наукових заходів, а й кафедральних та міжкафедральних засідань. Стало можливим запрошувати на такі зібрання провідних фахівців різних кафедр нашого університету, різних закладів України, а також фахівців з-за кордону.

Отож, традиційна весняна ХХІІ конференція студентів та молодих вчених ДДМУ «Новини та перспективи медичної науки» відбулася і в 2022 році. 28 квітня було проведене засідання міжкафедральної секції, присвяченої проблематиці вірусних уражень респіраторного тракту, у тому числі при коронавірусній хворобі (COVID-19). Воно проходило у дистанційному форматі за допомогою платформи Google Meet.

Засідання було підготовлено зусиллями чотирьох кафедр ДДМУ: кафедри гістології (завідувач – професор Ігор Твердохліб), кафедри патологічної анатомії і судової медицини (завідувач – доцент Олександр Алєксєєнко), кафедри інфекційних хвороб (завідувач – доктор медичних наук, доцент Катерина Литвин) та кафедри внутрішньої медицини 1 (завідувач – професор Людмила Конопкіна). У засіданні також взяли участь провідні вчені з Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (КНУ), Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова (ВНМУ), Одеського національного медичного університету (ОНМУ). Ними стали завідувач кафедри клінічної медицини КНУ, професор Олександр Маєвський, величезна кількість наукових досліджень якого присвячена не лише клінічній, а й морфологічній проблематиці; співробітники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ (завідувач кафедри – професор Юрій Мостовой), які давно і плідно займаються питаннями пульмонології, – це професори Тетяна Константинович та Анна Демчук, доцент Наталія Слепченко, аспіранти Віталій Побережець та Костянтин Дмитрієв; до заходу також долучилася перший віце-президент Наукового товариства морфологів України, завідувач кафедри нормальної та патологічної клінічної анатомії ОНМУ, професор Олена Аппельханс.

Головою засідання міжкафедральної секції була професор Л. Конопкіна, відповідальним секретарем – професор І. Твердохліб.

З першим вітальним словом на засіданні секції виступила ректор ДДМУ, академік НАМН України, доктор медичних наук, професор Тетяна Перцева. Вона наголосила на важливості розвитку молодіжної науки, не дивлячись на усі буремні часи, підкреслила неабияку актуальність проблематики наукового форуму. Також всіх учасників привітав професор І. Твердохліб, який понад 20 років очолює студентську молодіжну спільноту нашого закладу. З вітальними словами виступили й професори О. Маєвський та А. Демчук, а професор О. Аппельханс надіслала учасникам конференції свій вітальний лист.

Першою доповідачкою була Надія Медведєва, студентка 2-го курсу медичного факультету та активна учасниця СНГ кафедри гістології (керівник СНГ – к. біол. н., доцент Людмила Романенко). Вона підготувала цікавий ілюстративний матеріал з морфогістологічної будови бронхо-легеневої системи та розповіла про сучасні уявлення стосовно будови повітроносних шляхів і респіраторних відділів легень людини.

Друга доповідь також була представлена від кафедри гістології. Її підготувала студентка 2-го курсу факультету медицини і фармації Анастасія Голикова. Матеріал був присвячений особливостям будови та рецепторним механізмам легеневого епітелію в реалізації інтегративних та захисних процесів. Доповідачкою було підкреслено, що саме легеневий епітелій є мішенню для ураження вірусом SARS-CoV-2, а рецепторна структура відіграє надважливу роль в ушкодженні легень при коронавірусній інфекції. Цікавою була інформація й про роль Toll-рецепторів епітелію, зокрема TLR-4, у патогенезі COVID-19.

Наступні дві доповіді були представлені від кафедри патологічної анатомії і судової медицини (керівник СНГ – к. мед. н., доцент Ганна Короленко). Перша з них на тему «Морфологічні особливості вірусних інфекцій легень» була зроблена студентками 3-го курсу медичного факультету Катериною Харьковою та Златославою Кравченко, які продемонстрували матеріал щодо морфологічних змін, котрі відбуваються в легенях при інфікуванні як поширеними збудниками респіраторних вірусних інфекцій (вірусами грипу типів А і В, кору, аденовірусами тощо), так і більш рідкісними, проте й більш небезпечними патогенами (хантавірусами та ін.). Студентки також представили мікропрепарати аутопсійного матеріалу померлих.

Друга доповідь, представлена студентками 3-го курсу медичного факультету Катериною Ребедайло та Владиславою Молодченко, стосувалася морфологічних змін у легенях при пневмонії на тлі коронавірусної інфекції. Доповідачками було підкреслено, що збір даних аутопсій померлих є надзвичайно важливим для розуміння патогенезу й особливостей перебігу коронавірусної хвороби, адже, незважаючи на третій рік пандемії, в уявленнях про це захворювання все ще існують «білі плями». Зокрема, досить часто у клініцистів постає запитання – чи є ураження легень при COVID-19 суто пневмонією, чи то є пневмоніт неінфекційного характеру, ускладнений гострим респіраторним дистрес-синдромом.

Далі слово взяли активні гуртківці кафедри інфекційних хвороб (керівник СНГ – к. мед. н., асистент Оксана Якуніна), які також представили дві доповіді. Першу з них зробив студент 6-го курсу медичного факультету Владислав Самойленко, виклавши результати власного дослідження стосовно бактеріальних уражень респіраторного тракту при COVID-19 та обґрунтувавши доцільність антимікробної терапії. На основі дослідження зразків мокротиння госпіталізованих хворих ним були окреслені фактори ризику розвитку бактеріальних ускладнень у осіб старше 60 років та у хворих із супутньою патологією, а також вивчена чутливість патогенів до антибактеріальних препаратів. Результати представлених даних викликали активну дискусію серед клініцистів, що лише підкреслило значущість таких досліджень. Є сподівання, що автор доповіді продовжить свої наукові пошуки і в майбутньому.

У доповіді студента 6-го курсу медичного факультету Євгена Сизенка були висвітлені питання про періоди перебігу коронавірусної хвороби, морфологічні зміни та клінічні особливості вірусного ураження респіраторного тракту при ній, а також закцентовано увагу на основних ускладненнях COVID-19.

На завершення обговорення проблематики конференції була представлена доповідь від кафедри внутрішньої медицини 1 (керівник СНГ – к. мед. н., асистент Наталія Саніна), яку підготувала студентка 4-го курсу медичного факультету Ганна Дудля. Матеріал був присвячений віддаленим наслідкам коронавірусної хвороби – так званому «постковідному синдрому» (або post-acute COVID-19-синдрому). Доповідачка зауважила, що, згідно із сучасними уявленнями, post-acute COVID-19-синдром розвивається у великої кількості пацієнтів, що перенесли коронавірусну хворобу, і може проявлятися тривалими змінами у різних органах і системах організму – у дихальній системі, серцево-судинній, нервовій та ін. Часто може порушуватися вентиляційна функція легень, і майже завжди – дифузійна здатність легень. На жаль, донині остаточно ще не з’ясовані патогенетичні ланки розвитку постковідного синдрому, невідомі й предиктори його розвитку. Ми лише повинні пам’ятати, що закінчення гострої фази коронавірусної хвороби ще не означає повного одужання пацієнта. Таким чином, діагностика та лікування постковідних змін є однією з провідних проблем сучасної медичної науки.

Кожному доповідачеві після його виступу задавалася велика кількість запитань, а ті, в свою чергу, давали на них обґрунтовані відповіді. Активними учасниками конференції при обговоренні матеріалу доповідей стали й наші молоді вчені, які працюють з хворими на коронавірусну хворобу, – це аспіранти кафедри внутрішньої медицини 1 Ольга Щудро, Карина Фуголь, Наталія Габшидзе.

Наприкінці засідання міжкафедральної секції відбулася нетривала наукова дискусія, у якій взяли участь професори А. Демчук, І. Твердохліб, Л. Конопкіна, доцент Г. Короленко. Були обговорені найбільш складні питання стосовно вірусних уражень дихальних шляхів, а також висловлені побажання розширення та поглиблення спільної міждисциплінарної діяльності у подальшому.

Усього слухачами онлайн-конференції стало понад 100 учасників – студентів, молодих вчених, викладачів.

Проведення подібних наукових заходів є необхідним для подальшого розвитку молодіжної науки не лише в нашому університеті, але й в Україні в цілому, адже виховання молодих науковців – це запорука невпинного розвитку медицини.

Велика вдячність адміністрації університету, організаторам конференції, завідувачам кафедр, студентам, аспірантам та їх науковим керівникам за можливість розвиватися попри всі складнощі сьогодення!

Все буде Україна!

 


Квітневе засідання гуртка кафедри було присвячене використанню інгаляційних пристроїв у пульмонології. Відомо, що успішність інгаляційної терапії залежить у тому числі від виду так званого доставочного пристрою, та від коректності його застосування хворим.

На засіданні гуртка ми зі студентами детально розібрали підходи до інгаляційної терапії бронхіальної астми на засадах GINA 2021, уточнили особливості застосування основних груп препаратів, які застосовуються в лікуванні астми (доповідач – студент 22 десятку Алфьоров Артем). Надзвичайно цікавим виявився історичний екскурс доповідачки Інни Підгорної (22 десяток) в еволюцію доставочних пристроїв, від давніх часів і до сьогодення.

Окремої уваги заслуговує й використання небулайзерів у респіраторній медицині. Разом із доповідачами Євгеном Беккером (22 десяток), Віталієм Літовченко і Юлдошевою Айшею (2 десяток) розглянули види небулайзерів, принцип їх дії, основні групи препаратів, які застосовуються для небулізації, показання і протипоказання для цього виду лікування, а також обговорили особливості небулайзерної терапії загострень ХОЗЛ.

Керівник гуртка, асистент кафедри Наталія Саніна нагадала присутнім правила техніки інгаляції при застосувань різних типів доставочних пристроїв і її важливість для досягнення адекватного комплаєнсу у пацієнтів.

Отже, при лікуванні бронхообструктивних захворювань важливо не лише правильно призначити терапію, але й обрати адекватний для кожного хворого інгаляційний пристрій. Це дозволить досягти найкращих результатів лікування.

 

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.


Студентський науковий гурток кафедри внутрішньої медицини 1 продовжує працювати в звичному режимі. Чергове засідання відбулося онлайн 29 березня 2022 року і було присвячене сучасним методам дослідження в пульмонології. До зустрічі долучилися студенти 3, 4 та 6 курсів ДДМУ.

На засіданні виступили студенти 16 та 17 десятків медичного факультету з доповідями про сучасні діагностичні методики – спірометрію та бодиплетизмографію (Кіщенко Олександра), пульсоксиметрію (Безугла Аліна), дослідження дифузійної здатності легень за СО (Дмитрук Надія). Керівник гуртка, асистент кафедри, к.мед.н. Саніна Н.А. розповіла студентам про інноваційний метод дослідження фракції NO у видихуваному повітрі, а також про методи діагностики алергічного запалення – дослідження еозинофільного катіонного білку та скринінг респіраторної алергії «Phaditop».

Тож, дуже радісно те, що незважаючи на військовий час, студенти цікавляться сучасними добутками внутрішньої медицини, прагнуть отримати нові знання і опанувати нові навички. Маємо надію, що зустрічі гуртківців й надалі будуть регулярними.

 

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.

 


21 лютого 2022 р. студентський гурток кафедри відкрив свою роботу у другому навчальному семестрі 2021/2022 рр. На прохання студентів, ми знов перейшли до онлайн-режиму, але незважаючи на відсутність особистого спілкування, засідання було як завжди, змістовним.

Присвячене воно було синдрому дихальної недостатності (ДН). Проблема її діагностики і лікування особливо актуальна в наші часи, коли розповсюдженість уражень респіраторної системи є високою, як ніколи.

На засіданні були розглянуті питання патогенезу ДН (студент 13 дес. Дмитро Бобров), її класифікації (студент 13 дес. Сергій Куліш). Велика, детальна доповідь була присвячена питанням діагностики дихальної недостатності. Її представили студентки 14 десятку Ольга Кошелева, Катерина Дузенко і Христина Шевченко. Звичайно, були висвітлені й питання лікування ДН, які доповіла студентка 13 десятку Ганна Коваль. Особливо зацікавив присутніх клінічний случай спостереження бактеріальної пневмонії, що супроводжувалася розвитком тяжкої дихальної недостатності, який нам представила студентка 13 десятку Олеся Гук.

Дихальна недостатність – це стан, з яким у своїй практиці неодмінно зустрічається кожен лікар-інтерніст. Отже, знання причин і механізмів даної патології сприятиме розвитку клінічного мислення і вибору раціональних підходів до її лікування.

 

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.


«COVID школа 2022»

02-03 лютого на базі Дніпровського державного медичного університету співробітниками кафедри внутрішньої медицини 1 було започатковано та проведено науково-практичну конференцію «СOVID школа 2022» в online-форматі. Ця подія відбулась у вигляді мультидисциплінарного пульмонологічного наукового форуму й відзначилась надзвичайною насиченістю наукової програми, що включала більше 50 доповідей (пленарних та стендових), присвячені різним аспектам ведення хворих з коронавірусною хворобою (СОVID-19) у дорослих та дітей, а також боротьбу з її жахливими наслідками – ускладненнями з боку серця та судин, нирок, нервової системи, коінфекції. Багато уваги було приділено реабілітації у постковідному періоді: відновленню фізичного статусу, дихальної функції та психічного здоров’я. Дякуємо організаторам, учасникам та доповідачам за дуже актуальну та цікаву інформацію, жваву подачу та якісний матеріал!

А для тих, хто ще не встиг подивитись або хоче переглянути найбільш цікаві моменти – переглядайте за посиланням: https://online-conference.armed.org.ua/


Новорічне «Що? Де? Коли?» з внутрішньої медицини

 

Доброю традицією на кафедрі внутрішньої медицини 1 стало проведення передноворічного засідання студентського наукового гуртка в форматі «квизу», або «Що? Де? Коли?». З року в рік ця подія привертає увагу багатьох активних студентів. Не став виключенням й 2021 рік, адже новорічне засідання відвідало більше 50 учасників, студентів 4 курсу, і навіть лікарів-інтернів.

Питання, які задавалися, були присвячені різноманітним терапевтичним проблемам; історії медицини і історії нашого медичного університету. І звісно, при відповіді на питання необхідними були не лише глибокі знання з терапії, а й кмітливість і широкий кругозір.

Переможцями серед семи команд стала команда «Сніжок» (1 десяток); друге місце посіла команда «Агоністи здорового глузду» (11 десяток); бронзу виборола команда «Пробіотик» 3 десятку 4 курсу медичного факультету. Окремо хочемо відзначити команду російськомовних іноземних студентів, які у запеклій боротьбі посіли 6 місце!

Усі учасники отримали на згадку про гру солодкі сувеніри з символікою ДДМУ. Але найголовніше – учасники отримали масу задоволення!

 

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.


Сьогодні, напередодні католицького Різдва, на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбувся захід, присвячений українським пісенним традиціям. Завідувачка кафедри Конопкіна Людмила Іванівна прочитала лекцію щодо походження колядок та щедрівок, а також розповіла про історію життя композитора Миколи Леонтовича, який гармонізовав українську народну пісню «Щедрик». Зараз цей твір добре відомий у всьому світі як  колядка «Carol of the Bells» і фактично став американським гімном католицького Різдва.


Напередодні Нового Року та Різдва Христового…

 17.12.2021 року, на базі кафедри внутрішньої медицини 1 ДДМУ, відбулася подія присвячена святкуванню Нового Року та Різдву Христовому.

Активну участь прийняли студенти 441 групи, 2-й десяток, разом з завідуючою кафедри Конопкіною Л. І., Черкасовою О.Г., Ботвініковою Л.А., Мироненко О.В., Гарагулею А.А.

Студентка Йогесваран Джаяшантхіні розповіла про чудові традиції святкування Різдва у різних штатах Індії.

Асистент Кравченко підготувала презентацію, а аспірант Габшидзе Н. О. натомість розповіла студентам про українські традиції святкування Нового Року.

Наприкінці всіх пригощали яскравими та смачними мандарини, разом з іншими смаколиками, аби додати святкового настрою напередодні великих зимових свят.

Школа клініциста

 

16.12.2021 року, в рамках «Школи клініциста» на кафедрі внутрішньої медицини 1, що розташовується на базі КНП «МКЛ №6» ДМР, було проведено захід присвячений діагностиці коронавірусної хвороби.

Були запрошені студенти, інтерни, а також співробітники кафедри. Експерт з лабораторії INVITRO надав найсучаснішу інформацію з ПЛР діагностики, дослідження антигену, а також визначення рівнів іммуноглобулінів у сироватці крові для пацієнтів з COVID-19.

Після основної частини доповіді, слухачі прийняли активну участь в дискусії стосовно особливостей застосування тест-систем для різних клінічних ситуацій.


Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ

 ХОЗЛ є однією з провідних причин смертності населення світу, і за прогнозами, у 2030 році посяде третє місце в загальній структурі смертності. Листопад традиційно є місяцем обізнаності щодо хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ), адже саме в листопаді відзначається Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ. По всьому світу організуються заходи для медичних працівників, пацієнтів, громадських та політичних діячів, покликані привернути увагу до захворювання, представити нові знання і терапевтичні стратегії щодо ХОЗЛ. Існує навіть особлива кольорова стрічка помаранчевого кольору (помаранчевий – це офіційний колір поінформованості про ХОЗЛ), яку можна носити на одязі в знак підтримки заходів Всесвітнього дня боротьби з ХОЗЛ.

Щорічно експерти групи GOLD обирають конкретну тему та координують підготовку та розповсюдження матеріалів та ресурсів до Всесвітнього дня ХОЗЛ.

Всесвітній день ХОЗЛ 2021 року проходить під гаслом «Healthy Lungs – Never More Important», тобто «Здорові легені ніколи не були настільки важливі» і підкреслює, що тягар ХОЗЛ нікуди не зник – навіть під час пандемії COVID-19 ХОЗЛ залишається однією з основних причин смерті в усьому світі – і в нас ніколи не буде більш важливого часу, щоб зосередитися на здоров’ї легень!

Можна сказати, що чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри внутрішньої медицини 1 стало одним із заходів, що присвячене підвищенню обізнаності щодо ХОЗЛ. На онлайн засіданні були «присутні» студенти 3-6 курсів, які жваво брали участь в обговоренні дискусійних питань. Студенти 4 курсу Ольга Залеська, Дар’я Лаврущенко та Ганна Жулавська представили доповіді щодо сучасних уявлень про діагностику, лікування та профілактику ХОЗЛ, а староста гуртку, студент 6 курсу Сизенко Євген виступив із повідомленням про системні ускладнення ХОЗЛ, їх патогенез та особливості лікування.

Отже, наш захід був цікавим і продуктивним і дав усім присутнім змогу дізнатися більше про ХОЗЛ у світі сучасних уявлень про цю патологію.

 

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.

ЗНОВ ПОПЕРЕДУ:

науковець ДДМУ – переможець конкурсу 

«Наукова еліта України»

 

19 листопада 2021 року в рамках Міжнародної програми «Наукова еліта України»  були відзначені 100 кращих науковців України, у тому числі  завідувачка кафедри внутрішньої медицини 1 Дніпровського державного медичного університету, доктор медичних наук, професор Людмила Іванівна Конопкіна була нагороджена орденом «Науковець року – 2021», почесною грамотою за вагомі здобутки й особистий внесок у розвиток науки України!

Захід проводився за підтримки та участі представників Верховної Ради України, Комітету Верховної Ради України з питань науки, освіти та інновацій, Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України, Української федерації вчених, Спілки освітян України, закладів вищої освіти та інших державних структур і громадських об’єднань.

Вітаємо вельмишановну Людмилу Іванівну, а також увесь колектив з такою високою оцінкою на державному рівні! Пишаємося тим, що маємо нагоду працювати пліч-о-пліч з такими видатними діячами медичної науки!


«АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПУЛЬМОНОЛОГІЇ»

23 листопада 2021 р. на базі Дніпровського державного медичного університету співробітниками кафедри внутрішньої медицини 1 відбулось чергове засідання Придніпровської асоціації лікарів-інтерністів, присвячене сучасним питанням респіраторної медицини. в online-форматі Справа в тому, що у цьому місяці календар здоров’я містить декілька знакових дат: 12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією, 17 листопада – Всесвітній день боротьби проти ХОЗЛ, крім того, з 16 по 22 листопада 2021 р. проходить Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків. Саме цим та іншим темам була присвячена дана зустріч експертів. Звичайно, не обійшлось і без обговорення найболючішої та найактуальнішої теми – коронавірусної хвороби COVID-19 та її ускладнень. Раціональне використання противірусних, глюкокортикостероїдних, антикоагулянтних, антибактеріальних препаратів, кисневої терапії у хворих на COVID-19, сучасні можливості інгаляційної терапії та проблеми коморбідності при захворюваннях дихальної системи – ці та інші теми жваво обговорювались під час зустрічі. Дякуємо усім організаторам, учасникам та доповідачам за актуальну та цікаву інформацію. А для тих, хто ще не встиг подивитись або хоче переглянути найбільш цікаві моменти – використовуйте посилання: https://www.youtube.com/watch?v=ex2-XK4Bl2M


Раціональна антибіотикотерапія в пульмонології

 Важко переоцінити значущість антибіотикотерапії в пульмонологічній практиці. Проблеми доцільності призначення терапії антимікробними засобами, режиму та тривалості такої терапії, шляхи профілактики й подолання антибіотикорезистентності – усі ці питання гостро постають перед лікарями-інтерністами, особливо в часи пандемії коронавірусної хвороби. Без застосування антибіотиків неможливо було б вилікувати безліч серйозних інфекцій і врятувати мільйони людських життів, тому головне завдання клініцистів сьогодні складається в раціональному застосуванні цих лікарських засобів.

Тому темою жовтневого засідання студентського наукового гуртка кафедри стала «Раціональна антибіотикотерапія в пульмонології».

Розпочала засідання гуртка його керівник, асистент кафедри Наталія Саніна. В своїй доповіді вона привернула увагу до доцільності старту антибактеріальної терапії при респіраторних інфекційних захворюваннях, розглянула основних збудників бактеріальних інфекцій нижніх дихальних шляхів, та висвітлила основні документи, які регламентують раціональне застосування антибіотиків у пульмонологічній практиці, та їхні ключові рекомендації.

Далі були більш детально розглянуті такі питання, як антибактеріальна терапія госпітальних пневмоній (доповідач – студентка 6 дес. 4 курсу Анастасія Ткач), терапія пневмонії IV клінічної групи, асоційованої з MRSA (студент 5 дес. 4 курсу Володимир Лазаренко), антибактеріальна терапія інфекційних загострень ХОЗЛ (студент 5 дес. 4 курсу Андрій Більченко), стратегія антибіотикотерапії пневмоній у вагітних (студентка 6 дес. 4 курсу Катерина Смірнова) та проблеми антибіотикорезистентності (студентка 6 дес. 4 курсу Валерія Тижненко).

На жаль, через карантинні обмеження, засідання гуртка було проведено в онлайн режимі. Проте, незважаючи на це, дискусія була жвавою і активною. Особливо приємно, що долучилися до неї не лише ті студенти, які зараз навчаються на кафедрі внутрішньої медицини 1, а й інші студенти третього, четвертого і п’ятого курсів ДДМУ, які цікавляться пульмонологічними питаннями.  Сподіваємось, що гуртківці отримали не лише нові знання, а й, зрештою, задоволення від спілкування.

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.


22 вересня 2021 року на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося перше в цьому році засідання студентського наукового гуртка. Воно було проведено у форматі студентської конференції і присвячене питанням легеневої гіпертензії. Легенева гіпертензія – це синдром, який зустрічається більше ніж при 50 різних за своєю природою захворювань, і тому з ним у своїй практиці зустрічаються лікарі різних спеціальностей – терапевти, кардіологи, пульмонологи, інфекціоністи тощо.

Засідання гуртка відкрилося привітальним словом завідувачки кафедри, д.мед.н. Конопкіної Л.І. Надалі слово було передано студентам 1, 2 та 3 десятків І медичного факультету, які підготували доповіді за темою.

Першими виступили студентки 1 десятку Ганна Дудля та Ганна Дубовик. Вони висвітлили питання класифікації легеневої гіпертензії (ЛГ), та деякі етіологічні моменти. Змістовною виявилася і наступна доповідь, яка стосувалася патогенетичних механізмів розвитку і перебігу ЛГ. Доповідачі Аліна Стародуб і Олеся Стрельченя (3 десяток) підготували добрий ілюстративний матеріал, який викликав неабияку зацікавленість у слухачів.

Доповідь студентів 3 десятка В’ячеслава Постового і Діани Петрової стосувалася стратегії діагностики ЛГ. Ними були детально описані фізикальні дані, які зустрічаються при цій патології, додаткові методи дослідження, які допомагають встановити і уточнити діагноз і ступень тяжкості захворювання. А студенти 2 десятка Діана Коваленко і Нонна Ломейко підготували презентацію щодо лікування ЛГ, познайомили присутніх із сучасними медикаментозними препаратами (антагоністи ендотелінових рецепторів, простаноїди та ін.), та немедикаментозними методиками лікування.

Завершальними на цьому засіданні стали виступи студенток 3 десятку Дар’ї Перетятько і Варвари Шовкопляс, які представили доповіді про особливості перебігу ЛГ у вагітних, та надали цікавий клінічний випадок успішного родорозрішення у вагітної з легеневою гіпертензією.

Отже, студентське наукове життя на нашій кафедрі знов вирує, запрошуємо активних учасників!

 

Керівник гуртка,

ас. каф., к.мед.н. Саніна Н.А.


25 травня 2021 р. відбулося чергове засідання студентського наукового гуртка кафедри, присвячене Всесвітньому дню боротьби з астмою.

Заходи, які проводяться в цей день, покликані привернути увагу до астми як до важливої медичної проблеми, підвищити обізнаність щодо цього захворювання медичних працівників та хворих. Уперше День боротьби з астмою був проведений у 1998 р., надалі він став проводитися щорічно під егідою GINA (Глобальна ініціатива проти астми) і є однією з найважливіших просвітницьких та освітніх подій у світі респіраторної медицини.

Щороку GINA обирає тему та координує підготовку та розповсюдження матеріалів та ресурсів до Всесвітнього дня боротьби з астмою.

Цьогоріч тема заходу - "Розкриття помилкових уявлень про астму", Uncovering Asthma Misconceptions. Тема містить заклик до дії для розвінчання поширених міфів, які стосуються астми, і заважають хворим отримувати оптимальну користь від основних досягнень у лікуванні цього стану.

Отже, засідання нашого гуртка теж стало одним із заходів, присвячених Дню боротьби з астмою. Студентами 4 курсу були підготовлені доповіді, які стосувалися сучасних уявлень про гетерогенність астми, новітніх технологій в її діагностиці та лікуванні, розвінчання поширених міфів щодо застосування стероїдних засобів в терапії астми, використання таргетних біологічних препаратів у хворих на тяжку бронхіальну астму. Отже, наші гуртківці підтримали міжнародну медичну спільноту у боротьбі з астмою, а також отримали нові знання щодо цього захворювання.


18-19 березня на базі Дніпровського державного медичного університету співробітниками кафедри внутрішньої медицини 1 було започатковано та проведено науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Респіраторні читання 2021» в online-форматі. Ця подія відбулась у вигляді мультидисциплінарного пульмонологічного наукового форуму й відзначилась надзвичайною насиченістю наукової програми, що включала 54 пленарні та 26 стендові доповіді, присвячені різним аспектам респіраторної медицини: ведення хворих з коронавірусною хворобою (СОVID-19), актуальним питанням діагностики й лікування бронхообструктивних захворювань (бронхіальної астми та ХОЗЛ), проблемним питанням хворих з різними інфекціями дихальних шляхів, туберкульозом легень, гнійними ускладненнями органів дихання, інтерстиціальними захворюваннями легень, онкологічним проблемам респіраторної медицини, а також питанням сердцево-судинної коморбідності при захворюваннях дихальної системи. Дякуємо усім організаторам, учасникам та доповідачам за актуальну та цікаву інформацію, жваву подачу та якісний матеріал!

А для тих, хто ще не встиг подивитись або хоче переглянути найбільш цікаві моменти – переглядайте за посиланням: https://online-conference.armed.org.ua/


24 березня 2021 року на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося засідання студентського наукового гуртка. На жаль, існуючі карантинні обмеження не дозволяють проводити очні зустрічі гуртківців, але наше онлайн спілкування теж є завжди змістовним і цікавим.

Чергове засідання було присвячене питанням допоміжної терапії в пульмонології. Були висвітлені питання методів фізичної реабілітації при пневмоніях, як бактеріальних (доповідач – студентка 23 десятку 4 курсу

С.М. Золотарьова), так і пневмонії при коронавірусній хворобі (доповідач – студентка 19 десятку 4 курсу А.В. Зайченко). Надзвичайно цікаву презентацію підготувала студентка 23 десятку 4 курсу Г.О. Доценко – методики фізичної реабілітації при бронхіальній астмі, різновиди дихальної гімнастики та лікувальних вправ при цій патології.

Торкалися й питань дискутабельних лікарських засобів, які є допоміжними у лікуванні респіраторних проблем. Розбиралися питання рівнів їх доказовості та доцільності їх призначення (доповідач – асистент кафедри, керівник гуртка, к.мед.н. Н.А. Саніна).

Засідання гуртка – це завжди можливість отримати нові знання, пізнати цікаві новини медичної науки та розширити свій світогляд. Отже, запрошуємо долучатися до нашої спільноти усіх бажаючих!


Вже четвертий рік поспіль співробітниками кафедри внутрішньої медицини 1 нашої академії та лікарями терапевтичного профілю Міської клінічної лікарні №6 м. Дніпра проводяться сумісні засідання «Школи клініциста», у рамках якої обговорюються складні клінічні випадки, а також аналізуються сучасні медичні стандарти діагностики й лікування. Незважаючи на те, що на 2020 рік у рамках школи було заплановане проведення великої кількості різних науково-практичних заходів, життя внесло свої корективи – увесь світ охопила небачена досі пандемія коронавірусної хвороби (COVID-19). В умовах небажаного безпосереднього спілкування великим колективом засідання школи довелось припинити. А коли лікарня стала однією з опорних по веденню найтяжчих хворих, співробітники кафедри та лікувально-профілактичного закладу об’єднали свої зусилля на теренах суто практичної діяльності, розпочавши невтомну і самовіддану боротьбу з коронавірусом.

Вперше зіткнувшись з проблемою лікування хворих на COVID-19, доводилось спиратись на власну інтуїцію. Та на сьогодні медичною спільнотою вже накопичений великий досвід ведення пацієнтів, практично щоденно публікуються нові дані стосовно ефективності того чи іншого лікарського засобу, постійно оновлюються національні й міжнародні регламентуючі документи. Отож, після вимушеної перерви у 2020 році нами було прийнято рішення поновити роботу «Школи клініциста», а перше її засідання у 2021 році присвятити питанням саме COVID-19.

У засіданні школи, яке відбулось 14 січня, традиційно прийняли участь як співробітники кафедри внутрішньої медицини 1, так і фахівці Міської клінічної лікарні №6 – лікарі терапевтичного відділення з пульмонологічними ліжками, приймального відділення, спеціалісти первинної ланки надання медичної допомоги та усі бажаючі. Доповідачем була доцент Бєлослудцева Ксенія Олегівна, яка висвітлила основні положення національних і міжнародних стандартів щодо медикаментозного лікування хворих на пневмонію тяжкого перебігу на тлі коронавірусної хвороби, а також зупинилась на особливостях застосування та схемах призначення протизапальних, антивірусних, імунних, антибактеріальних і антикоагулянтних препаратів у цієї категорії хворих.

По завершенню засідання «Школи клініциста» завідувачка кафедри внутрішньої медицини 1, професор Конопкіна Людмила Іванівна тепло привітала усіх присутніх з Новим роком та висловила сподівання, що у подальшому у нас все менше буде складних випробувань і викликів долі, а усе більше щасливих подій та професійних досягнень.


Напередодні новорічних днів на кафедрі внутрішньої медицини 1 відбулося святкове засідання студентського наукового гуртка. Вже другий рік поспіль грудневе засідання проводиться в форматі вікторини «Що? Де? Коли?», присвяченій питанням внутрішньої медицини.

У 2020 році вікторина відбулася у онлайн-режимі: за допомогою платформи Google Meet були створені індивідуальні кімнати для кожної команди, де відбувалося обговорення питань.

Цього року у грі взяли участь студенти 4, 5 і 6 курсів медичної академії. Задані питання стосувалися терапевтичної тематики, цікавих фактів з історії медицини, та, звісно, у святкові дні не обійшлося без новорічних запитань.

Команди, які брали участь, отримали неабияке задоволення від вікторини, адже мали змогу перевірити свої знання, дізнатися про нові для себе факти та просто захопитися атмосферою гри. На додачу всі учасники отримали солодкі подарунки та висловили надію, що проведення кафедрою святкових студентських вікторин напередодні Нового року стане традицією.

На кафедрі внутрішньої медицини 1 триває робота студентського наукового гуртка. Засідання відбуваються щомісячно і присвячуються найбільш актуальним темам внутрішньої медицини сьогодення.

Засідання, проведене 25.11.2020 р., було присвячене Всесвітньому дню боротьби із ХОЗЛ. Він традиційно відзначається в третю середу листопада, в 2020 році щорічний день ХОЗЛ припадає на 18 листопада. Всесвітній день ХОЗЛ заснований такою організацією, як Глобальна ініціатива з хронічної обструктивної хвороби легень (GOLD) у співпраці зі Всесвітньою організацією охорони здоров'я, медичними працівниками та організаціями пацієнтів із ХОЗЛ у всьому світі. Метою є підвищення обізнаності про хронічне обструктивне захворювання легень, а також презентація нових знань та нових терапевтичних стратегій щодо ХОЗЛ.

Отже, засідання нашого гуртка теж стало одним із заходів, присвячених цій поширеній патології. Студентами 4 курсу І медичного факультету були підготовлені ряд цікавих, змістовних доповідей з питань функціональної та диференційної діагностики ХОЗЛ, його ускладнень та сучасних підходів до лікування. Пролунали наступні доповіді: «Роль спірометрії у діагностиці ХОЗЛ» (Діброва Микита, Федун Еліна), «Сучасна диференційна діагностика ХОЗЛ та астми» (Безгінова Єлізавета, Синя Дар’я), «Системні ускладнення ХОЗЛ» (Михайлов Владислав, Григор’єва Наталія), «Хронічне легеневе серце» (Паньшина Діана), «Коморбідна патологія при ХОЗЛ» (Плотнікова Марія) та «Сучасні підходи до терапії стабільного ХОЗЛ за COLD-2020» (Довгаль Едуард).

Проведене засідання було цікавим і продуктивним і дало усім присутнім змогу дізнатися більше про ХОЗЛ у світі сучасних уявлень про цю патологію.


18 листопада 2020 року у онлайн-форматі відбулось чергове засідання Громадської організації «Придніпровська асоціація лікарів-інтерністів», яку протягом тривалого часу очолює член-кореспондент НАМН України, д. мед. н., професор Тетяна Олексіївна Перцева. Тематика заходу цього разу була присвячена проблемам пульмогології, а авторами й доповідачами здебільшого стали викладачі нашої alma mater.

Так, перший блок доповідей стосувався найактуальнішої проблеми сьогодення – пандемії коронавірусної хвороби 2019 року (COVID-19). З доповідями як про саме захворювання, так і про його ускладенення, зокрема пневмонію, виступили професор Перцева Тетяна Олексіївна та доцент кафедри внутрішньої медицини 1 Бєлослудцева Ксенія Олегівна. Авторами презентації про роль бронхоскопії у комплексному лікуванні хворих на пневмонію, асоційовану з коронавірусною хворобою, стали співробітники кафедри внутрішньої медицини 2 і фтизіатрії – доцент Колісник Наталія Станіславівна та асистент Стаднік Олександр Ігорович. Напрочуд цікавий матеріал про патоморфологічні особливості вірусних пневмоній представили науковці кафедри патологічної анатомії – професор Шпонька Ігор Станіславович та асистент Шинкаренко Тимофій Вікторович.


Другий блок доповідей стосувався актуальних питань діагностики й лікування бронхообструктивних захворювань – хронічного обструктивного захворювання легень та бронхіальної астми. Доповідачами були співробітники кафедри внутрішньої медицини 1 – завідувач кафедри, професор Конопкіна Людмила Іванівна та доценти Мироненко Олена Валеріївна й Фесенко Олександр Володимирович.

Третій напрям науково-практичного заходу стосувався інтерстиціальних захворювань легень. З доповіддю про актуальні й проблемні питання стосовно ідіопатичного легеневого фіброзу виступила доцент кафедри внутрішньої медицини 1 Кірєєва Тетяна Володимирівна, а авторами презентації про особливості ураження легень при захворюваннях сполучної тканини стали професор Конопкіна Людмила Іванівна та доцент кафедри внутрішньої медицини 1 Ботвінікова Лариса Аркадіївна.

Про тромбоемболію в практиці лікаря-інтерніста цікавий матеріал представила доцент кафедри внутрішньої медицини 3 Васильєва Лариса Іванівна.

Засідання тривало 7 (!) годин, але промайнули вони дуже швидко, адже теми, які розглядались, були цікавили для спеціалістів різних медичних профілів. Модераторами заходу були професори Курята Олександр Вікторович та Конопкіна Людмила Іванівна.

Не дивлячись на усю свою зайнятість, на зв’язок у онлайн-форматі вийшла досить велика кількість лікарів – понад 120 осіб одномоментно; а біля 700 лікарів-практиків протягом наступних 3-х днів ще й переглянули матеріал у запису на Youtube.

Щиро дякуємо ГО «Армед» за технічне забезпечення трансляції!

Сподіваємось, що такі заходи і надалі будуть актуальними й корисними для лікарів та науковців.

Служити ближньому!

 Від самого початку пандемії коронавірусної хвороби (англ – COronaVIrus Disease (COVID-19)) медичні працівники знаходяться на передовій у боротьбі з коронавірусною інфекцією. По усьому світу тисячі небайдужих людей морально підтримують та висловлюють слова щирої подяки лікарям і медичним сестрам за їх наполегливу працю, за служіння ближньому, за високий професіоналізм, за витримку і щирість почуттів.

Викладачі нашої академії теж не стоять осторонь – вони так само на передовій, ясно усвідомлюючи, яка біда спіткала суспільство. Співробітники кафедри внутрішньої медицини 1, працюючи на клінічних базах у комунальних некомерційних підприємствах №№6, 9 та 16 м. Дніпра, консультують хворих і ведуть палати. Щодня – поряд із стражденними, разом з тими, хто потребує допомоги. Сказати, що складно – майже нічого не сказати. Тяжко не лише фізично – дуже тяжко морально, особливо тоді, коли усвідомлюєш, що майже нічим не можеш допомогти. Втім, на щастя, багато і одужуючих –і саме це формує у лікаря душевне піднесення і віру у те, що ми неодмінно переможемо цю страшну хворобу!


ВІТАЄМО З ПЕРЕМОГОЮ

Завдяки вагомим результатам наукових досліджень асистенту кафедри внутрішньої медицини 1 ДЗ «ДМА» Крихтиній Марії Андріївні присуджено стипендію Кабінету Міністрів України для молодих вчених. Щиро вітаємо стипендіата і бажаємо успіхів у майбутньому!


Студентський науковий гурток кафедри внутрішньої медицини 1 продовжує свою роботу, відтепер – в онлайн-форматі. Перше засідання 2020/2021 навчального року відбулося за допомогою платформи Zoom, яка вже добре відома викладачам і студентам медичної академії.

Темою вересневого засідання студентського гуртка стала профілактика респіраторних інфекцій у дорослих. Учасниками були підготовлені цікаві доповіді про питання сучасної вакцинопрофілактики грипу (доповідач – студентка IV курсу І медичного факультету Бабинська А.С.), пневмококової інфекції (доповідачі – студентки IV курсу І медичного факультету Чернявська Ю.В. та Слинько К.І.).

Асистентом кафедри Саніною Н.А. була зроблена доповідь щодо найактуальнішої проблеми сьогодення – перспектив розробки вакцини проти SARS-CoV-2. Були детально описані види вакцин, що пропонуються, стадії клінічних досліджень, на яких вони знаходяться, перспективи масової вакцинації цими препаратами тощо. Інтерес слухачів викликала розповідь про те, як саме проводяться клінічні дослідження вакцин, як досліджується їх ефективність та безпечність.

Усі учасники гуртка були задоволені онлайн-зустріччю і висловили подяку за те, що студентська наукова діяльність триває, незважаючи на тимчасові карантинні обмеження.

Наступне засідання гуртка відбудеться 20.10.20р о 16:00 

Тема "Що таке доказова медицина? Методологія клінічних досліджень."

Join Zoom Meeting

https://us04web.zoom.us/j/78086477058?pwd=SS9yY1RwQmFwZDdJdTdCRDdqU0lpZz09

Meeting ID: 780 8647 7058

Passcode: 4CNNXM 

ВІТАЄМО З ПЕРЕМОГОЮ

На кафедрі відбулась урочиста подія – аспірант Бабенко Аліна відзначена Науковим грантом пам’яті академіка НАМН України, професора Г. В. Дзяка. 

Вітаємо Аліну Олександрівну з перемогою у конкурсі та бажаємо їй не зупинятись на досягнутому! 

Небезпечна коронавірусна інфекція шириться Європою. На сьогодні вже відомо про підтвердження захворювання у Італії, Німеччині, Австрії, Хорватії, Швейцарії, Литві, Польщі та Білорусі. Стало відомо також про випадки зараження українців, які перебували за кордоном на заробітках. Тобто ризик поширення коронавірусу серед мешканців нашої країни найближчим часом є надзвичайно високим. Що ж робити у такій ситуації? Як запідозрити це захворювання? Кого сповістити, як підтвердити та як лікувати? На ці та інші питання відповіла асистент кафедри внутрішньої медицини 1, к. мед. н. Саніна Наталія Анатоліївна під час чергового засідання «школи клініциста» 28 лютого 2020 р. на базі КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради.

25.02.2020 р. Міністерством охорони здоров’я України було видано Наказ № 552 «Про затвердження та впровадження стандартів медичної допомоги при коронавірусній хворобі 2019 (COVID-19)». Особи, підозрювані щодо інфікування на коронавірус, повинні перевірятися шляхом лабораторного тестування матеріалу з дихальних шляхів згідно з доданою інструкцією, тоді як основною рекомендацією для лікарів, котрі знаходяться у групі професійного ризику, є належна обробка рук та використання захисних рукавичок і масок.

 

20 лютого 2020 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на якому асистент кафедри, к. мед. н. Строчка Олена Борисівна доповіла матеріали клінічного випадку хворого на апластичну анемію – аутоімунне захворювання, при якому реакція Т-лімфоцитів скерована проти стовбурових гемопоетичних клітин. Дефіцит кісткового мозку, який виникає внаслідок його гіпоплазії або аплазії, призводить до панцитопенії (тобто різкого зменшення усіх трьох видів клітин крові: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів). Хворі з підозрою на цю патологію потребують негайного обстеження у гематолога, тоді як загальновживані скринінгові методи обстеження, у тому числі гастро- та колоноскопія, можуть бути не тільки малоінформативними, але й небезпечними через високий ризик кровотечі. 

 Завідувачем кафедри, д. мед. н., професором Конопкіною Людмилою Іванівною, викладачами, а також медичним директором лікарні Подвігіною Тетяною Володимирівною, заступником медичного директора Руденко Лесею Григорівною та лікарями лікувально-профілактичного закладу висловлено велику подяку доповідачеві за інформативну й цікаву доповідь. 

30 січня 2020 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на якому завідувач неврологічного відділення Петулько В.Г. доповів про клінічний випадок хворого з міастенією. Представлені матеріали викликали неабияку зацікавленість. Міастенія –нервово-м'язовий розлад аутоімунного походження, який пов'язаний з ушкодженням ацетилхолінових рецепторів постсинаптичної мембрани поперечно-смугастих м'язів специфічними комплементфіксуючими антитілами та характеризується патологічною слабкістю і стомлюваністю скелетних м'язів,. Це тяжке захворювання, яке не завжди легко верифікується, при цьому несвоєчасне або неправильне лікування може призвести до ранньої інвалідизації і навіть гибелі хворого. Саме тому Вітольдом Григоровичем на прикладі даного хворого було представлено критерії постановки цього діагнозу та наголошено на необхідності постійного прийому препаратів базисного лікування задля уникнення так званих кризів, тобто вкрай тяжкого погіршення стану хворих. 

Присутні висловили подяку доповідачеві за інформативну й цікаву доповідь. У дискусії прийняли участь завідувач кафедри, д. мед. н., професор Конопкіна Людмила Іванівна, медичний директор лікарні Подвігіна Тетяна Володимирівна, лікарі-невропатологи, співробітники інших підрозділів.

Цієї зими одразу двом асистентам кафедри внутрішньої медицини 1 – Губі Юлії Василівні та Кравченко Наталії Костянтинівні – Американо-Австрійським фондом та Відкритим медичним інститутом була надана можливість прийняти участь у черговому щорічному семінарі з пульмонології, який проходив з 13 по 19 січня 2020 р. у м.Зальцбург (Австрія). Загалом у ньому брали участь близько 30 спеціалістів у області захворювань легень з різних країн Європи, Азії та Африки, а особливий інтерес представило інтернаціональне обговорення проблем пульмоноголії не тільки у лекційній аудиторії, а й під час неформальних бесід з експертами у цій галузі. 

Крім того, Наталя Костянтинівна з отримала нагороду за найкраще представлений клінічний випадок, з чим ми її щиро вітаємо!

16 січня в рамках чергового засідання «школи клініциста» на базі Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради завідувачем кафедри внутрішньої медицини 1, д.мед.н. професором Конопкіною Л.І. було представлено рідкісний випадок хворої із сидероахрестичною анемією, яка супроводжуваласьвторинним гемохроматозом на тлі частих переливань крові.

Клінічний випадок, представлений Людмилою Іванівною, викликав надзвичайний інтерес та викликав залучення до дискусії співробітників кафедри та лікарів різних служб клініки. 

13 лютого 2020 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на якому асистент кафедри, к. мед. н. Коваль Дар’я Сергіївна доповіла основні положення Рекомендацій з ведення пацієнтів із гастропатією, спричиненою нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП) (Міжнародний консенсус «ICON-G»). 

Застосування НПЗП, незалежно від способу їх введення, пов’язане з високим ризиком розвитку гастропатії. До найбільш поширених факторів ризику розвитку НПЗП-індукованої гастропатії належать вік (понад 60 років), виразкова хвороба в анамнезі, супутній прийом аспірину, інших НПЗП, системних кортикостероїдів, антикоагулянтів/антитромбоцитарних засобів і селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну. Саме тому особливо підвищений ризик мають хворі на неврологічні та ревматологічні захворювання при тривалому прийомі НПЗП, особливо у високих дозах. 

Слід пам’ятати, що комбінована терапія із застосуванням інгібіторів протонної помпи (ІПП) є найкращою профілактикою розвитку НПЗП-індукованої гастропатії, причому пацієнтам, які вживають НПЗП тривалий час (більше 30 днів), призначати ІПП слід у подвійній дозі.

Завідувачем кафедри, д. мед. н., професором Конопкіною Людмилою Іванівною, викладачами, а також медичним директором лікарні Подвігіною Тетяною Володимирівною, заступником медичного директора Руденко Лесею Григорівною та лікарями лікувально-профілактичного закладу висловлено велику подяку доповідачеві за інформативну й цікаву доповідь.

06.02.2020 р. доцентом кафедри внутрішньої медицини 1, к. мед. н. Бєлослудцевою К.О. під час чергового засідання «школи клініциста» було продовжено обговорення проблем діагностики та лікування пневмонії. Особливо актуальним це питання виявилось зараз, коли епідемія грипу вже настала і поширюється, а також є загроза появи хворих з гострим ураженням легень на фоні коронавірусу. Саме тому Ксенією Олегівною було нагадано про деякі клінічні особливості пневмоній, викликаних різними агентами, представлені критерії діагностики гострого респіраторного дистрес-синдрому та наголошено на необхідності дотримання рекомендованих схем антибактеріальної терапії на усіх етапах ведення хворого на пневмонію.

«Не хлібом єдиним живе людина!» – так ми говоримо, коли хочемо нагадати собі або іншим, що у людини є не тільки робота, навчання та інші громадські обов’язки, направлені на матеріальні блага, але й духовні потреби, жага до розширення кругозору, пізнання національних надбань. Саме з цих слів почала свою доповідь завідувач кафедри внутрішньої медицини 1, д. мед. н., професор Людмила Іванівна Конопкіна під час «виховної годинки», що проходила 21 грудня 2019 р. на базі Шостої міської лікарні і була присвячена обрядовим пісням України. Виявляється, що «колядка» й «щедрівка» – це дві абсолютно різні речі, що присвячені різним святковим подіям й виконуються у різні дні. А прекрасно відома в Україні і в усьому світі різдвяна пісенька «Щедрик» - це українська народна пісня, що отримала всесвітню популярність в музичній обробці Миколи Леонтовича. Зараз вона є невід'ємних символів Різдва і звучить по всьому світі у святкові дні під назвою “Carol of the Bells”. Дякуємо Людмилі Іванівні, що під час робочої суботи вона занурила нас в святкову атмосферу, подарувала казкові емоції та поділилася такими незвичними «цікавинками» з історії рідної України! 

Колектив кафедри внутрішньої медицини 1 щиро вітає усіх співробітників та студентів з наступаючими святами! Бажаємо миру та злагоди, натхнення та усіляких успіхів, а також здоров’я та добробуту! З Новим роком та Різдвом Христовим!

19 грудня 2019 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на яке була запрошена доцент кафедри неврології ДЗ «ДМА», к. мед. н. Юдіна Тетяна Вікторівна. Вона присвятила свою доповідь дуже актуальній проблемі, з якою стикається лікар будь-якої спеціальності, – полінейропатіям. 

Полінейропатія – дифузне множинне ураження периферичних нервів. Основними причинами цього стану є цукровий діабет, дія токсичних речовин, зокрема алкоголю, інтоксикації на тлі інфекційних захворювань, зокрема при герпесі, дифтерії, ВІЛ. Токсичні полінейпропатії складають близько 25% усіх полінейропатій. До розвитку полінейропатій призводять також дефіцит вітамінів групи В, спадкові захворювання нервової системи та хвороби сполучної тканини. 

Проблема діагностики й корекції полінейропатій – надзвичайно актуальна та розповсюджена, а доповідь Тетяни Вікторовни зацікавила кожного. Особливо жваву дискусію викликав клінічний випадок хворого на ботулізм, основними проявами якого є офтальмоплегічний та бульбарний синдроми. Ми вдячні за можливість оновити свої знання з неврологічних проблем та сподіваємось на наступні зустрічі!

19 грудня 2019 року на базі Шостої міської клінічної лікарні відбулось чергове засідання студентського наукового гуртка для вітчизняних студентів у дуже незвичному форматі гри «Що? Де? Коли?». П’ять команд студентів-гуртківці І медичного факультету зійшлися у інтелектуальній боротьбі, під час якої вони відповідали на дуже незвичні та цікаві запитання з історії медицини, різних розділів терапії, робили розшифровку електрокардіограм та рентгенограм грудної порожнини. Боротьба за перше місце видалася жаркою. Після короткої дискусії капітани команд мали швидко прийняти єдине вірне рішення та оголосити його. За більшістю кількості балів перше місце посіла команда «Собаки Павлова», втім переможцями є усі учасники, бо коли у тебе є палка любов до медицини, жага нових знань та прагнення здорового авантюризму – це вже велика перемога над собою! Завідувач кафедри, д. мед. н., професор Людмила Іванівна Конопкіна урочисто привітала усіх гуртківців, поздоровила їх зі святом Святого Миколая, побажала натхнення й втілення мрій та відзначила солодкими подарунками. Дякуємо нашим студентам та викладачам за цей цікавий і корисний захід! Окремо завдячуємо керівнику студентського наукового гуртка нашої кафедри к.мед.н. Саніній Наталії Анатоліївні за незвичний формат і святкову атмосферу.

Більш детальну інформацію щодо учасників заходу шукайте на сайті ДЗ «ДМА». Фотоматеріали заходу розташовані за посиланням

05 грудня 2019 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради в рамках «школи клініциста» доцентом кафедри, к. мед.н. Бєлослудцевою Ксенію Олегівною було ознайомлено молодих лікарів з технікою виконання та методикою розшифровки тесту дифузійної здатності легень (DLCO-тесту). Клініцисти застосовують методику визначення дифузії легень для діагностики порушень газообміну між альвеолярним повітрям і кров’ю легеневих капілярів.

Вона ґрунтується на високій поглинальній здатності еритроцитів щодо окису вуглецю (СО) з вимірюванням різниці парціального тиску СО у повітрі, що вдихається та видихається. Дифузійна здатність легень особливо знижена у хворих на інтерстиціальні захворювання та демонструє істинну потребу хворих у довготривалій кисневій терапії.  На базі КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради співробітниками кафедри постійно ведеться робота з диференціальної діагностики та лікування інтерстиціальних захворювань легень, зокрема ідіопатичного легеневого фіброзу

12 грудня 2019 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на якому асистент кафедри, к. мед. н. Саніна Наталія Анатоліївна доповіла матеріали дуже незвичного клінічного випадку хворого на туберозний склероз (хворобу Бурневілля) – рідкісне генетичне захворювання, при якому у багатьох органах і тканинах утворюються доброякісні пухлини. Полісистемний характер порушень при цьому захворюванні породжує широкий спектр симптомів: пошкодження мозку можуть викликати епілепсію, зниження інтелекту, ураження внутрішніх органів (нирок, серця, легень). Характерними є новоутворення шкіри обличчя і очного дна.

Завідувачем кафедри, д. мед. н., професором Конопкіною Людмилою Іванівною, викладачами, а також медичним директором лікарні Подвігіною Тетяною Володимирівною, заступником медичного директора Руденко Лесею Григорівною та лікарями лікувально-профілактичного закладу висловлено велику подяку доповідачеві за інформативну й цікаву доповідь. 

На грип та інші гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) в Україні щорічно хворіє від 10 до 25 % населення. Практично усі епідемії грипу супроводжуються розвитком ускладнень у вигляді пневмоній, синуситів, отитів, менінгітів, гострої серцево-судинної патології, що призводить до підвищення смертності, особливо у групах ризику. Це стосується і вагітних, оскільки у них частіше діагностують тяжкі та ускладнені форми грипу, пневмонії.

Саме у зв’язку з актуальністю цих питань 05 грудня 2019 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі КНП «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на якому асистент кафедри, к. мед. н. Гарагуля Ганна Андріївна доповіла про декілька клінічних випадків, які стосувались вагітних, хворих на респіраторні інфекційні захворювання. Представлені матеріали викликали зацікавленість аудиторії. 

Слід зазначити, що жінки під час вагітності більш схильні до інфекції, у них частіше реєструють тяжкі та ускладнені форми. Під впливом інфекції різко знижується стійкість організму вагітної, порушуються функції ендокринної та імунної систем, що сприяє активізації латентних захворювань, може стати причиною фетопатій або навіть загибелі плода. Саме тому вагітних з респіраторними інфекціями слід негайно госпіталізувати, а препарати для їх лікування повинні мати мінімальний ембріотоксичний ефект.

28 листопада 2019 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на якому завідувач терапевтичним відділенням Матикіна Наталя Миколаївна доповіла про клінічний випадок хворого на лихоманку неясного ґенезу. Представлені матеріали викликали неабияку зацікавленість, особливо своєю розв’язкою. Визначення терміну «лихоманка неясного ґенезу» відбувалося протягом багатьох десятиріч. Уперше в 1961 р. його описали американські лікарі Р. Петерсдорф і П. Бісон. За їх визначенням, лихоманка неясного ґенезу – це реєстрація температури тіла 38,3°C або вище декілька разів протягом більше ніж 3 тижнів та неможливість з’ясування причини під час тижневого обстеження пацієнта в умовах лікарні. Таке визначення лихоманки неясного ґенезу застосовувалося протягом наступних 30 років. Розвиток медичних технологій, удосконалення інструментальних та лабораторних діагностичних методик, а також поява великої кількості хворих з імунодефіцитами стали підґрунтям того, що у 1991 р. науковці Дьюрак та Стріт виділили 4 підгрупи лихоманки неясного ґенезу: класичну, нозокоміальну, нейтропенічну та ВІЛ-асоційовану. Не слід також забувати по необхідність виключення симуляції та агравації лихоманки з боку хворого.

Саме тому Наталією Миколаївною на прикладі даного хворого було представлено чіткий алгоритм диференційної діагностики та продемонстровано, що успіх ведення хворих на цю патологію полягає у  злагодженій роботі лікарів різних спеціальностей та медичних сестер, у обов’язки яких входить вимірювання та реєстрація температури хворого.

Представлені матеріали викликали жваве обговорення. Завідувачем кафедри, д. мед. н., професором Конопкіною Людмилою Іванівною, медичним директором лікарні Подвігіною Тетяною Володимирівною, заступником медичного директора Руденко Лесею Григорівною та завідувачем консультативно-діагностичного відділення Сутиріною Іриною Григорівною наголошено на необхідності об’єктивізації термометрії хворих.

Атеросклеротичні серцево-судинні захворювання охоплюють ішемічну хворобу серця, цереброваскулярні захворювання та патології периферичних артерій. Результати нещодавніх досліджень свідчать, що частота госпіталізованих хворих із серцевою недостатністю у 2 рази вища серед пацієнтів з цукровим діабетом (ЦД) порівняно з пацієнтами без ЦД. 

Саме тому 14 листопада 2019 р. в рамках чергового засідання «школи клініциста» доцентом кафедри внутрішньої медицини 1, к.мед.н. Черкасовою Ольгою Григорівною було представлено останні національні та міжнародні рекомендації з ведення хворих на серцево-судинну патологію, зокрема останні рекомендації Європейського товариства кардіологів (European Society of Cardiology) та Європейського товариства атеросклерозу (European Atherosclerosis Society) 2019 року, а також та нові рекомендації Американської асоціації діабету (American Diabetes Association) 2019 року (Cardiovascular Disease and Risk Management: Standards of Medical Care in Diabetes). Огляд рекомендацій було підкріплено наданням клінічного випадку пацієнта, що викликав неабияку зацікавленість.

На доповіді були присутні лікарі відділень терапевтичного профілю, співробітники кафедри внутрішньої медицини 1, клінічні ординатори. Присутні висловили подяку доповідачу за інформативну та цікаву доповідь.

07.11.19 р. в рамках чергового засідання «школи клініциста» завідувачем кафедри внутрішньої медицини 1, д. мед. н. професором Конопкіною Людмилою Іванівною було представлено клінічний випадок хворого на тяжку перніціозну анемію та обговорено труднощі диференціальної діагностики анемічного синдрому. 

Нею було представлено сучасні методи діагностики та наголошено, що запорукою успішного лікування пацієнтів на цю патологію є своєчасне виявлення та міждисциплінарний підхід.

Інгаляційна терапія – це один з найдавніших методів лікування. Небулайзер (від лат. nebulo – туман, хмарина) – це пристрій для генерації аерозолю, що містить дрібнодисперсні частки. Сьогодні в основу небулайзерної терапії покладена сучасна технологія, яка успішно застосовується в усьому світі та підвищує ефективність лікування багатьох захворювань. Основним правилам та засобам для небулайзерної терапії було присвячено чергове засідання «школи клініциста» на базі Шостої міської клінічної лікарні, що проходило 31.10.2019 р. Напередодні сезонного спалаху загострень хронічних бронхообструктивних захворювань доповідь виявилась дуже корисною, що було відмічено медичним директором лікарні Подвігіною Тетяною Володимирівною, завідувачами відділень, лікарями-ординаторами та співробітниками кафедри.

24 жовтня 2019 р. на кафедрі внутрішньої медицини 1 на базі Комунального закладу «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради пройшло чергове засідання «школи клініциста», на якому лікар-ревматолог Слобода П.Є. доповів про клінічний випадок хворого на ревматоїдний артрит. Представлені матеріали викликали неабияку зацікавленість. Ревматоїдний артрит – тяжке захворювання, воно не завжди легко верифікується, при цьому несвоєчасне або неправильне лікування може призвести до ранньої інвалідизації хворих. Саме тому Павлом Євгеновичем на прикладі даного хворого було представлено чіткі критерії постановки діагнозу та продемонстровано, що успіх ведення хворих на цю патологію полягає у  злагодженій роботі лікарів та спеціалістів суміжних спеціальностей.

Присутні висловили подяку доповідачу за інформативну та цікаву доповідь. У дискусії прийняли участь завідувач кафедри, д. мед. н., професор Конопкіна Людмила Іванівна, медичний директор лікарні Подвігіна Тетяна Володимирівна, завідувач ревматологічним відділенням Бендецька Рима Юхимівна, лікарі рентгенологічного відділення, співробітники кафедри.

Щотижневі засідання «школи клініциста», що проводяться співробітниками кафедри внутрішньої медицини 1 сумісно з лікарями відділень терапевтичного профілю та суміжних служб Комунального закладу «Міська клінічна лікарня №6» Дніпровської міської ради вже стали традиційними. Цього четверга, 17 жовтня 2019 р., така зустріч набула незвичного формату у вигляді дискусійного клубу. Аспірантом кафедри Крихтіною Марією Андріївною були представлені матеріали клінічного випадку хворого на тяжку негоспітальну пневмонію. А завідувач кафедри, д. мед. н., професор Конопкіна Людмила Іванівна залучала до активного обговорення питань щодо діагностичних та лікувальних заходів цього пацієнта співробітників лікарні та кафедри. Нею наголошено на труднощах постановки діагнозу тяжкої пневмонії, а також на необхідності дотримання стандартів ведення пацієнтів на цю патологію. Активну участь у дискусії прийняли медичний директор лікарні Подвігіна Тетяна Володимирівна, завідувач консультативно-діагностичного центру Сутиріна Ірина Григорівна, завідувачі відділень, лікарі-ординатори, лікарі-лаборанти, лікарі патологоанатомічного та рентгенологічного відділень, співробітники кафедри. Обговорення виявилось дуже жвавим, а зустріч – інформативною та корисною. 

СПІВРОБІТНИКИ КАФЕДРИ ВНУТРІШНЬОЇ МЕДИЦИНИ 1 – УЧАСНИКИ 29-ГО МІЖНАРОДНОГО КОНГРЕСУ ЄВРОПЕЙСЬКОГО РЕСПІРАТОРНОГО ТОВАРИСТВА

Основним напрямом кафедри внутрішньої медицини 1 ДЗ «ДМА» є ведення та наукове дослідження респіраторних захворювань. Саме тому щорічне відвідування конгресу Європейського респіраторного товариства є дуже важливим, актуальним та корисним. Цього року співробітниками кафедри (ректором ДЗ «ДМА», член-кореспондентом НАМН України, д. мед. н., професором Перцевою Т. О.; завідувачем кафедри, д. мед. н., професором Конопкіною Л. І., доцентом, к.мед.н. Бєлослудцевою; аспірантом Крихтіною М. А.) було представлено 9 доповідей за результатами власних досліджень, співавторами яких були також й інші колеги-пульмонологи з кафедри внутрішньої медицини 1 (доценти, к.мед.н. Кірєєва Т.В., Мироненко О.В., Фесенко О.В., Ботвінікова Л.А.; асистенти, к.мед.н. Басіна Б. О., Коваль Д. М., аспірант Бабенко А. А.). Роботи були присвячені веденню хворих на хронічне обструктивне захворювання та негоспітальну пневмонію та достатньо високо оцінені колегами з різних країн.

Крім того, робота наших науковців Бєлослудцевої К.О. та Крихтіної М.А. (під керівництвом член-кореспондента НАМН України, д. мед. н., професора Перцевої Т. О.), яка була присвячена тромбоутворенню при пневмонії, була відзначена грантом Європейського респіраторного товариства для молодих вчених.

Чергове засідання «школи клініциста» на базі Шостої міської клінічної лікарні відбулось 20 вересня 2019 року. Цього разу доцентом кафедри внутрішньої медицини 1, к.мед.н. Мироненко О.В. було представлено інформацію щодо профілактики грипу. Напередодні сезонного спалаху, що очікується цієї зими у нашому регіоні, доповідь виявилась дуже актуальною та викликала жваву дискусію. Щороку зростає кількість медичних працівників з тяжкими форми цього захворювання. Бережіть себе та своїх пацієнтів, робіть щеплення собі та пропагуйте профілактичні заходи серед аселення!

19.09.2019 доцентом кафедри внутрішньої медицини 1, к.мед.н. Бєлослудцевою К.О. під час чергового засідання «школи клініциста» на базі Міської клінічної лікарні №6 було порушено дуже незвичайне питання – проблеми діагностики та лікування респіраторних захворювань серед медичних працівників. До дискусії жваво долучилися лікарі та співробітники кафедри.

Не менш актуальною виявилась тема другого у цьому учбовому році засідання «школи клініциста» на базі Шостої міської клінічної лікарні. Воно проходило 12.09.2019 та було присвячено сучасним засобам лікування вірусного гепатиту С. На сьогодні в Україні зареєстрований інноваційний препарат для лікування хронічної форми гепатиту С, що мають дуже виразну противірусну дію і здатні ефективно боротися з цим захворюванням.

05 вересня на базі Шостої міської клінічної лікарні відбулось чергове засідання «школи клініциста». Цього разу йшлось про шкоду куріння та засоби, які допомагають кинути курити. У деяких випадках у процесі припинення куріння використовують спеціальні безнікотинові медичні препарати, які, завдяки впливу на певні відділи головного мозку, подавляють рівень задоволення від сигарет та знижують і полегшують синдром відміни. Припинення куріння є сприятливим для здоров’я будь-якого курця та людей, які його оточують. Відмова від паління та інших форм вживання тютюну дає величезний оздоровчий ефект для організму. Тому припинення куріння – це не лише питання профілактики, його необхідно розглядати як одне з призначень пацієнту під час лікування будь-яких захворювань та проведення реабілітації.